Rok 2025 przynosi istotne zmiany na rynku energii elektrycznej w Polsce. Podczas gdy gospodarstwa domowe korzystają z przedłużonego zamrożenia cen energii do 30 września 2025 roku, przedsiębiorcy od 1 stycznia 2025 roku nie są objęci tym mechanizmem. W związku z tym zarówno firmy, jak i konsumenci indywidualni mogą rozważać wypowiedzenie dotychczasowych umów na dostawę energii elektrycznej. W artykule przedstawiamy kluczowe kroki, które należy podjąć w tym procesie, uwzględniając różnice wynikające z przepisów prawa dla obu grup odbiorców.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy zawarta umowa sprzedaży energii elektrycznej jest zawarta na czas określony, czy nieokreślony. Ma to kluczowe znaczenie dla procedury wypowiedzenia oraz ewentualnych konsekwencji finansowych.
Niektórym przedsiębiorcom, dla których umowa nie posiada dla Klienta charakteru zawodowego w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, przysługują niektóre prawa konsumenta, takie jak korzystniejsze warunki wypowiedzenia umowy na prąd, czy ochrona przed nieuczciwymi klauzulami umownymi. Warto zweryfikować, czy Twoja firma kwalifikuje się do tej kategorii, co może wpłynąć na procedurę wypowiedzenia umowy na energię elektryczną oraz ewentualne koszty z tym związane.
Przed podjęciem decyzji o wypowiedzeniu umowy na energię elektryczną kluczowe jest dokładne zapoznanie się z jej zapisami, w szczególności dotyczącymi:
W przypadku umów zawartych na czas określony wcześniejsze wypowiedzenie umowy o prąd może wiązać się z naliczeniem kary umownej. Jej wysokość powinna odpowiadać bezpośrednim stratom poniesionym przez sprzedawcę energii w wyniku rozwiązania umowy. Warto przeanalizować, czy zastosowany wzór obliczeniowy uwzględnia jedynie faktycznie poniesione koszty przez sprzedawcę.
Na przykład, jeśli w 2024 roku podpisano umowę na okres sprzedaży od 1 stycznia 2028 do 31 grudnia 2028 roku, sprzedawca energii na moment rozwiązania kontraktu nie mógł ponieść jeszcze żadnych realnych strat związanych z dostawą energii. W takim przypadku naliczenie kary może być nieuzasadnione lub podlegać zakwestionowaniu co do jej wysokości.
Aby wypowiedzenie umowy na prąd było skuteczne, powinno zostać sporządzone w odpowiedniej formie i zawierać następujące informacje:
Umowa może przewidywać różne formy złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy na prąd. Najczęściej spotykanymi w tego typu umowach są:
W sytuacji, gdy sposób wyliczania kary umownej budzi wątpliwości prawne, a jej wysokość wydaje się rażąco wygórowana, warto zawrzeć w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o energię elektryczną stosowną argumentację. Można w nim wskazać, że kara umowna nie odzwierciedla rzeczywistych strat sprzedawcy i jest niezgodna z przepisami Prawa energetycznego oraz Kodeksu cywilnego.
Po złożeniu wypowiedzenia warto:
Wypowiedzenie umowy na dostawę energii elektrycznej w 2025 roku wymaga starannej analizy i przygotowania. Zarówno konsumenci indywidualni, jak i przedsiębiorcy powinni dokładnie zapoznać się z warunkami swojej umowy, zweryfikować możliwość uniknięcia kar umownych oraz skorzystać z przepisów przewidzianych dla odbiorców quasi-konsumenckich.
W przypadku firm, które nie są już objęte mechanizmem zamrożenia cen, renegocjacja umowy lub rozwiązanie umowy o energię elektryczną może być kluczowym krokiem do optymalizacji kosztów operacyjnych. Konsumenci, mimo że mają przedłużone zamrożenie cen do września 2025 roku, również powinni monitorować swoje umowy i unikać niekorzystnych zapisów.
Każda sytuacja jest inna, a skuteczność wypowiedzenia umowy o energię elektryczną lub negocjacji jej warunków zależy od konkretnych zapisów kontraktu oraz aktualnych przepisów prawa. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników specjalizujących się w prawie energetycznym, którzy pomogą zminimalizować ryzyko finansowe i prawne związane z rozwiązaniem umowy o sprzedaż energii.
Nasza Kancelaria HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy posiada bogate doświadczenie w doradztwie dotyczącym umów energetycznych, analizie ryzyk prawnych oraz reprezentacji klientów w negocjacjach i postępowaniach spornych. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz wypowiedzieć umowę na energię bez ponoszenia kosztów lub chcesz zoptymalizować warunki dostaw energii dla swojej firmy, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję!
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!