Już 24 sierpnia 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy prawa energetycznego uchwalone ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Chociaż ustawa o zmianie ustawy prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw ogłoszona została w sierpniu zeszłego roku, duża część zmian do tej pory nie weszła w życie, dając tym samym przedsiębiorstwom energetycznym, organom i innym zainteresowanym czas na zapoznanie się z jej postanowieniami oraz wdrożenie koniecznych zmian i procedur tak by spełnić wymagania postawione przez ustawodawcę.
Nowe i zmienione regulacje skupiają się m.in na funkcjonowaniu obywatelskich społeczności energetycznych, usprawnieniu komunikacji przedsiębiorstw energetycznych z klientami i kontrahentami, cenami dynamicznymi i zasadach postępowania przez sprzedawcę energii elektrycznej przy zawieraniu takich umów, nowych obowiązkach informacyjnych spółek energetycznych czy też wprowadzeniu porównywarki ofert.
Sierpniową zmianą objęty jest choćby art. 5 prawa energetycznego, do którego dodano ust. 4d-4i i który otrzymał nowe brzmienie w poniżej wskazanym zakresie. Zmiana ta zakłada możliwość zawierania umów z cenami dynamicznymi energii ze sprzedawcą, który obsługuje ponad 200 tys. odbiorców.
„4f. W przypadku odbiorcy końcowego, u którego zainstalowano licznik zdalnego odczytu, sprzedaż energii elektrycznej może odbywać się na podstawie umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej.
4g. Sprzedawca energii elektrycznej, który sprzedaje energię elektryczną do co najmniej 200 000 odbiorców końcowych, jest obowiązany oferować sprzedaż energii elektrycznej na podstawie umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej oraz publikować na swojej stronie internetowej oferty na umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej.
4h. Warunkiem zawarcia umowy z ceną dynamiczną energii elektrycznej jest uzyskanie przez sprzedawcę energii elektrycznej zgody odbiorcy końcowego.
4i. Spółka prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej giełdę towarową w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 380) lub w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego i dnia bieżącego prowadzonych przez wyznaczonych operatorów rynku energii elektrycznej w rozumieniu art. 2 pkt 23 rozporządzenia 2015/1222 zamieszcza na swoich stronach internetowych informacje na temat cen i stawek opłat na rynku dnia następnego i dnia bieżącego w odstępach równych okresowi rozliczania niezbilansowania w rozumieniu art. 2 pkt 10 rozporządzenia 2017/2195 oraz udostępnia te informacje, niezwłocznie po ich wyznaczeniu, w postaci elektronicznej sprzedawcom energii elektrycznej. Ceny wyraża się w złotych za 1 MWh energii elektrycznej, z dokładnością do 1 gr.”
Jak widać więc ustawodawca wykonał pewien ukłon w stronę odbiorców końcowych zobowiązując spółki energetyczne do umieszczenia na swoich stronach internetowych ofert na umowę z ceną dynamiczną energii elektrycznej. Jednocześnie będzie to stanowiło kolejny z obowiązków informacyjnych do jakich prawo energetyczne obliguje przedsiębiorstwa energetyczne, który obowiązane są one wdrożyć i wykonywać.
Co również może wzbudzić zainteresowanie odbiorców energii elektrycznej – nowa regulacja wprowadza obowiązek po stronie sprzedawców energii informowania odbiorców końcowych o oszczędnościach na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej wprowadzając w art. 5 prawa energetycznego ust. 6ca w brzmieniu:
„Sprzedawca energii elektrycznej stosujący taryfę zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informuje odbiorcę końcowego w gospodarstwie domowym, co najmniej raz na kwartał, o możliwościach oszczędności na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej.”
I dalej, do art. 5 dodano ust. 6h, zgodnie z którym:
„Sprzedawca energii elektrycznej, o którym mowa w ust. 4g (tj. który sprzedaje energię elektryczną do co najmniej 200 000 odbiorców końcowych), informuje odbiorców końcowych, w sposób przejrzysty i zrozumiały, o kosztach, korzyściach i ryzykach związanych z umową z ceną dynamiczną energii elektrycznej oraz o konieczności zainstalowania licznika zdalnego odczytu w celu skorzystania z możliwości zawarcia takiej umowy.”
Zmiany dotkną również instytucję obywatelskich społeczności energetycznych, posiadających osobowość prawną, które po uzyskaniu zgodnie z art. 11zm prawa energetycznego odpowiedniego wpisu do wykazu obywatelskich społeczności energetycznych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki będą mogły zajmować się wytwarzaniem, zużywaniem, dystrybucją, sprzedażą, obrotem lub magazynowaniem energii elektrycznej.
Społeczność ta, zgodnie z definicją, opiera się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie, w którym uprawnienia decyzyjne i kontrolne przysługują członkom, udziałowcom lub wspólnikom będącym wyłącznie osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców, dla których działalność gospodarcza w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Głównym celem OSE ma być zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych swoim członkom, udziałowcom, wspólnikom czy też obszarom lokalnym, na których prowadzi działalność.
Założenia OSE mają się realizować poprzez zapewnienie członkom społeczności sposobu na obniżenie kosztów energii poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i obniżeniu ceny jej dostaw przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej gospodarstw domowych.
Ustawodawca dokonując zmian w treści ustawy postarał się również o usprawnienie kontaktu na linii spółki energetyczne – klienci i kontrahenci, wprowadzając w art. 3a możliwość przekazywania korespondencji, wniosków i innego rodzaju oświadczeń, czy informacji elektronicznie przy zapewnieniu ich autentyczności przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego. Ułatwi i zapewne przyspieszy to procesy negocjacyjne i wyjaśniające w relacjach tych podmiotów.
Dalsze, nie mniej ważne zmiany dotyczą między innymi wprowadzenia do ustawy tzw. porównywarki ofert. Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh będą mieli możliwość zapoznania się nieodpłatnie z porównywarką ofert sprzedaży energii. Taką porównywarkę prowadzić ma Prezes Urzędu Regulacji i Energetyki na specjalnie do tego przeznaczonej stronie internetowej.
Porównywarka zgodnie z brzmieniem nowego przepisu w art. 31g:
Pozostałe zmiany do ustawy prawo energetyczne, zgodnie z obecnymi ustaleniami, wejdą w życie dopiero 2025 r.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!