Ostatnie lata pokazały wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, że rynek prawa energetycznego cechuje się bardzo dużą dynamiką zmian, zarówno dotyczących ceny za energię elektryczną, jak i nowych regulacji i instytucji. Taki stan rzeczy z jednej strony spowodowany był pandemią COVID-19 oraz zbrojnym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a z drugiej ingerencją polskiego ustawodawcy i rządu w sektor energetyczny i wprowadzenie mechanizmów wpływających na kształtowanie się cen za energię elektryczną dla odbiorców.
Nie ulega wątpliwości, że cena za 1 KWh energii elektrycznej powiązana jest w głównej mierze z taryfą, która obowiązuje poszczególnego odbiorcę.
W Polsce obowiązuje kilka grup taryfowych przeznaczonych dla różnych odbiorców. Przedsiębiorcy współpracują z przedsiębiorstwami energetycznymi w oparciu o następujące taryfy:
W kontekście taryf, istotna jest także numeracja taryfowa, oznaczająca liczbę stref czasowych:
Powyższe rozróżnienie na taryfy jest o tyle istotne, że każda taryfa ma przypisaną indywidualną cenę za 1 KWh energii. Cena ta może się zmieniać w czasie oraz w odniesieniu do poszczególnych stref.
Przedsiębiorcy zawierający umowy z przedsiębiorstwami energetycznymi powinni zwrócić uwagę na wysokość poszczególnych pozycji znajdujących się na otrzymanych fakturach za energię elektryczną.
Standardowa faktura za energię elektryczną składa się bowiem z kilku głównych opłat, które można podzielić na koszty związane z zużyciem energii elektrycznej oraz opłaty dystrybucyjne.
Składnikami opłaty za sprzedaż energii elektrycznej – wynikającymi z umowy zawartej bezpośrednio z dostawcą energii elektrycznej jest w szczególności:
Drugim elementem faktury za energię elektryczną są opłaty dystrybucyjne, naliczane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego i odpowiadają kosztom dystrybucji energii elektrycznej. Są to w szczególności:
Oprócz powyższych elementów, do faktury za energię elektryczną należy doliczyć jeszcze akcyzę oraz podatek VAT.
Przykładowa faktura otrzymana przez przedsiębiorcę dla zużycia 10 MWh miesięcznie może wyglądać następująco:
Jak wskazywaliśmy w naszych poprzednich wpisach, z dniem 01 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców. Mechanizmy zamrażania cen energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nie zostały przedłużone. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą liczyć się z rynkowymi stawkami za energię elektryczną, które mogą być znacznie wyższe niż wcześniej obowiązujące ceny maksymalne.
W kontekście dodatkowych podwyżek, które przedsiębiorcy mogą zauważyć na otrzymanych fakturach za energię elektryczną, należy wskazać, że od 01 stycznia 2025 roku:
Podsumowując, należy wskazać, że w przypadku przedsiębiorstw o wysokim zużyciu energii, każda, nawet minimalna zmiana w opłatach zmiennych – rzędu zaledwie jednego grosza – może skutkować dodatkowymi kosztami sięgającymi dziesiątek tysięcy złotych rocznie. Dla takich podmiotów obecna sytuacja gospodarcza stanowi poważne wyzwanie, ponieważ rosnące koszty energii bezpośrednio wpływają na ich konkurencyjność oraz rentowność.
Co więcej, prognozy rynkowe nie napawają optymizmem – wszystko wskazuje na to, że dalsze podwyżki są jedynie kwestią czasu. Czynnikami napędzającymi wzrost cen są m.in. zwiększone koszty produkcji energii, rosnące obciążenia regulacyjne oraz zmieniająca się polityka klimatyczna, która nakłada coraz większy nacisk na dekarbonizację i inwestycje w odnawialne źródła energii.
Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań, takich jak optymalizacja zużycia energii, inwestycje we własne źródła odnawialne czy renegocjacja umów z dostawcami prądu. W przeciwnym razie rosnące koszty mogą nie tylko ograniczyć możliwości rozwoju, ale wręcz zagrozić stabilności finansowej wielu firm.
Kancelaria HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy może pochwalić się bogatym doświadczeniem w doradztwie dotyczącym prawa energetycznego. Jeśli interesuje Cię zatem rozwiązanie umowy o energię elektryczną dla firm, skontaktuj się z nami i skutecznie zakończ umowę na prąd.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!