12 grudnia 2024 r. na podstawie ustawy z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie nowe regulacje dotyczące m.in. wyłączenia ochrony dla podmiotów, które do tej pory mogły korzystać z mechanizmów osłonowych w postaci zamrożonych cen energii.
Od 1 stycznia 2025 r. mikro, mali i średni przedsiębiorcy, a także producenci rolni inni niż w grupie taryfowej G muszą rozliczać się według stawek rynkowych. Podczas gdy gospodarstwa domowe do końca września 2025 r. nadal korzystają z zamrożonych cen energii (na poziomie 0,5000 zł netto za 1 kWh), wskazane wyżej podmioty nie zostały objęte takim wsparciem. Brak mechanizmów ochronnych skutkuje znacznymi wzrostami kosztów dla firm, co może prowadzić do trudności finansowych, szczególnie w przypadku energochłonnych branż.
Z racji wspomnianych wcześniej zmian, w nowym roku ceny energii elektrycznej mogą znacząco wzrosnąć, nawet o kilkadziesiąt procent. Szacunkowe prognozy wskazują, że stawki mogą sięgać nawet 2000 zł/MWh, co stanowi istotne obciążenie dla budżetów przedsiębiorstw.
Dla porównania, maksymalne ceny przewidziane dla wybranych podmiotów wynoszą:
Warto podkreślić, że powyższe wartości nie obejmują podatku VAT i akcyzy, co dodatkowo zwiększa końcowy koszt energii dla przedsiębiorstw.
W obliczu rosnących kosztów energii, wielu przedsiębiorców zaczyna szczegółowo analizować zawarte umowy na dostawę energii elektrycznej, poszukując możliwości wypowiedzenia umowy na prąd. Przy podejmowaniu takiej decyzji, szczególną uwagę należy zwrócić na okres obowiązywania umowy, ponieważ ma on decydujący wpływ na ewentualne dodatkowe koszty związane z jej wcześniejszym rozwiązaniem.
W przypadku umów zawartych na czas oznaczony, wypowiedzenie umowy o energię elektryczną może wiązać się z koniecznością zapłaty odszkodowania. Zgodnie z ustawą prawo energetyczne, odbiorca końcowy może wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony bez ponoszenia kosztów i odszkodowań, ale innych niż wynikające z treści umowy. Oznacza to, że warto zawczasu dogłębnie przeanalizować zapisy umowy pod kątem ewentualnych zapisów o możliwości naliczenia przez przedsiębiorstwo energetyczne odszkodowania tytułem kary umownej za wcześniejsze rozwiązanie umowy o energię elektryczną dla firm. W przypadku odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym oraz odbiorcy energii elektrycznej będącego mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności, wysokość tych kosztów i odszkodowań nie może przekraczać wysokości bezpośrednich strat ekonomicznych, jakie poniosło przedsiębiorstwo energetyczne w wyniku rozwiązania umowy zawartej na czas oznaczony przez odbiorcę. Istotna jest więc tutaj przesłanka poniesionych przez przedsiębiorstwo energetyczne bezpośrednich strat, bowiem jeżeli nie rozpoczął się jeszcze okres sprzedaży na kolejne lata, naliczenie takiego odszkodowania wydaje się być bezzasadne, gdyż dostawca energii nie poniósł jeszcze żadnych bezpośrednich strat. Kwestia jednak zasadności naliczenia odszkodowania i jego wysokości jest w przeważającej większości przypadków kwestią sporną między odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym.
Jeżeli z kolei umowa została zawarta na czas nieoznaczony, przepisy prawa energetycznego zapewniają odbiorcy końcowemu możliwość wypowiedzenia umowy o prąd bez ponoszenia kosztów. Obowiązany jest on jednak pokryć należności za pobraną energię oraz świadczone usługi w zakresie jej przesyłania lub dystrybucji.
Wracając do wyższych kosztów za energię elektryczną, rozwiązując umowę na dostawę energii, warto mieć na względzie, że jeżeli po wypowiedzeniu umowy o sprzedaż energii odbiorca nie zawrze stosunkowo szybko nowej umowy z innym sprzedawcą energii, może zostać objęty tzw. taryfą rezerwową, której stawki są zazwyczaj wyższe niż te oferowane w standardowych umowach. W rezultacie może on zmierzyć się ze wzrostem miesięcznych kosztów za energię elektryczną.
Jeżeli interesuje Cię rezygnacja z umowy na energię elektryczną, skontaktuj się z Kancelarią HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy, aby zapewnić swojej firmie profesjonalne wsparcie.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!