Zrezygnowanie z umowy na energię elektryczną oraz zawarcie nowej, która będzie korzystniejsza jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze wzrostem cen prądu.
Nowy rok przyniesie zmiany dla przedsiębiorców, będą musieli zmierzyć się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Od 1 stycznia br. ceny energii są ustalane na podstawie obowiązujących umów i aktualnych cenników sprzedawców energii. Wiele umów zawiera ceny, które są rażąco wyższe od obecnych cen rynkowych.
Przyczyną tych zmian jest nowelizacja ustawy o maksymalnych cenach energii elektrycznej. Ustawa, po najnowszej nowelizacji z grudnia 2024 roku, nie przewiduje już zamrożenia cen prądu dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw. Cena z poziomu 698 zł/MWh może przekroczyć nawet 1.500 zł/MWh.
Obecna sytuacja stanowi zagrożenie dla przedsiębiorców, znacznie wzrosną koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Co za tym idzie również koszty wszystkich towarów i usług.
Wyjściem z trudnej sytuacji finansowej może być rozwiązanie dotychczasowej umowy zawartej z dostawcą energii oraz zawarcie nowej, korzystniejszej. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, jeżeli zmiana warunków świadczenia usług (w tym ceny) jest drastyczna i nieprzewidywalna w momencie zawarcia umowy, może to stanowić podstawę do rozwiązania umowy o energię elektryczną.
Należy pamiętać, że odbiorca nie jest już zobowiązany do korzystania wyłącznie z usług lokalnych przedsiębiorstw energetycznych. Przedsiębiorca może wybrać ofertę dostawcy, która będzie dla niego najbardziej opłacalna, niezależnie od lokalizacji przedsiębiorstwa energetycznego.
Większość dostawców energii oferuje gotowe formularze, które należy wypełnić oraz wysłać w celu wypowiedzenia umowy na prąd.
Najczęściej umowy sprzedaży energii elektrycznej są zawieranie na czas nieokreślony. Przy wypowiadaniu umowy sprzedaży energii elektrycznej niezbędne jest zachowanie odpowiedniego terminu wypowiedzenia. Najpowszechniej stosowany termin wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc, wszystko należy jednak dokładnie zweryfikować w umowie. Przepisy Prawa energetycznego stanowią, że odbiorca końcowy może wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieoznaczony bez ponoszenia kosztów, za wyjątkiem należności za pobrana energie oraz świadczone usługi przesyłania lub dystrybucji energii.
Sytuacja związana z umowami zawartymi na czas oznaczony jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wypowiedzenie jej wiąże się z dużym ryzykiem naliczenia kar umownych. Według Prawa energetycznego odbiorca końcowy będący mikro lub małym przedsiębiorcą może wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony, bez ponoszenia kosztów i odszkodowań innych niż wynikające z treści umowy. Wysokość tych kosztów i odszkodowań nie może przekraczać wysokości bezpośrednich strat ekonomicznych, jakie poniosło przedsiębiorstwo energetyczne w wyniku rozwiązania umowy zawartej na czas oznaczony przez odbiorcę. Z przepisów wnioskujemy, że nałożenie kary umownej bądź odszkodowania w całości musi wynikać z treści zawartej umowy lub Ogólnych Warunków Umowy. Powszechną praktyką przedsiębiorstw energetycznych jest umieszczanie zapisów o karze umownej, dlatego przed wypowiedzeniem umowy o prąd warto zapoznać się z zapisami dotyczącymi kar oraz przekalkulować czy rozwiązanie umowy o energię elektryczną dla firm w danym momencie będzie opłacalne.
Powszechnie stosowane są dwa sposoby obliczania kary umownej. Pierwszy zależy od ilości energii, jaką klient zadeklarował się kupić. Kara umowna jest zależna od różnicy między tym, ile klient zadeklarował się pobrać, a ile faktycznie energii pobrał. Drugi sposób obliczania kary oparty jest na ilości miesięcy, które pozostały do wypełnienia umowy. Liczba miesięcy, o które umowa jest skracana, mnożona jest przez stałą kwotę wynikającą z umowy.
Co ważne, bezzasadne wydaje się nałożenie kary za kolejne lata dystrybucji energii, ponieważ sprzedawca nie poniósł żadnych bezpośrednich strat ekonomicznych. W wypadku nałożenia za wysokiej kary można spróbować ją negocjować, przedstawiając odpowiednie argumenty oraz powołując się na przepisy Prawa energetycznego. W przypadku niepowodzenia negocjacji sprawę można przenieść na drogę sądową w celu miarkowania kary umownej.
Rezygnacja z umowy na energię elektryczną w wyniku wzrostu cen jest jak najbardziej możliwe. Może jednak wiązać się z nałożeniem kar umownych przez przedsiębiorstwo energetyczne. Przed rozwiązaniem umowy energię elektryczną dla firm rekomendujemy dokładną analizę zawartej umowy, podjęcie próby jej negocjacji w celu obniżenia cen, a także kontakt z Kancelarią HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!