CSR i ESG odnoszą się do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu - dążą do promowania zrównoważonego rozwoju, czyli działania na rzecz ochrony środowiska, poprawy społecznych warunków życia oraz dbałości o dobre zarządzanie firmą. W dzisiejszym wpisie skupimy się wyjaśnieniu czym jest CSR, ESG oraz co łączy a co różni te koncepcje.
CSR – Corporate Social Responsibility – to sposób zarządzania przedsiębiorstwem, który dąży do zrównoważenia różnych interesów środowiskowe, społeczne czy pracownicze. CSR może przyjmować różne formy, w zależności od specyfiki firmy i jej branży. Przykłady działań CSR obejmują programy wolontariatu pracowniczego, inicjatywy charytatywne, kampanie edukacyjne, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wiele innych.
CSR dotyczy takich obszarów jak:
ESG – Environmental, Social, and Governanc – to kryteria stosowane do oceny odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz innych organizacji. ESG to zbiór kryteriów, które są używane do oceny działań i wyników firm w zakresie ich wpływu na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie wewnętrzne.
ESG dotyczy takich obszarów jak:
Jak widać z powyższego CSR i ESG ma wiele wspólnych celów skupiających się na odpowiedzialności przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo i środowisko – obie koncepcje dążą do promowania zrównoważonego rozwoju, czyli działania na rzecz ochrony środowiska, poprawy społecznych warunków życia oraz dbałości o dobre zarządzanie firmą. ESG i CSR kładą duży nacisk na zaangażowanie różnych podmiotów, takich jak pracownicy, klienci, społeczności lokalne, inwestorzy i dostawcy. Celem jest utrzymywanie otwartej komunikacji i budowania pozytywnych relacji z tymi grupami.
Zarówno ESG, jak i CSR promują myślenie długoterminowe. Chociaż ESG jest bardziej zintegrowane z analizą finansową i inwestycyjną, a CSR bardziej koncentruje się na działaniach filantropijnych i społecznych, oba podejścia uznają, że zrównoważone praktyki przynoszą korzyści w dłuższej perspektywie. Koncepcje te dążą zatem do poprawy jakości życia i ochrony planety. Podejmowane przez firmy działania mogą przyczynić się do osiągnięcia globalnych celów.
ESG odnosi się do kryteriów, które inwestorzy i analitycy finansowi stosują do oceny działań firmy w trzech głównych obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym. Te kryteria są wykorzystywane do analizy ryzyka i możliwości związanych z działalnością firmy, co ma bezpośredni wpływ na decyzje inwestycyjne.
Natomiast CSR często koncentruje się na dobrowolnych inicjatywach, takich jak działania charytatywne, programy na rzecz lokalnych społeczności, poprawa warunków pracy, redukcja śladu węglowego czy zaangażowanie w różnorodne projekty proekologiczne.
Podczas gdy CSR jest często postrzegane jako podejście strategiczne firmy do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, ESG jest bardziej zorientowane na inwestorów i służy jako narzędzie do oceny i raportowania konkretnych aspektów działalności firmy, które mogą wpływać na jej długoterminową wartość. ESG ma bardziej wymierne i standardowe wskaźniki, które pozwalają na porównywanie różnych firm pod kątem ich zrównoważonego rozwoju, podczas gdy CSR jest bardziej elastyczne i może obejmować szeroki zakres inicjatyw i działań.
ESG to zestaw kryteriów używanych do analizy i oceny firm przez inwestorów, natomiast CSR to szersza koncepcja odpowiedzialności społecznej firmy, często realizowana poprzez różnorodne dobrowolne działania i inicjatywy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!