Dnia 22 maja 2023 r. wejdzie w życie długo wyczekiwana ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Nawiasem mówiąc, jeszcze przed wejściem w życie została ona już objęta nowelizacją. Przepisy wprowadzają nowy podmiot, który ma stanowić swego rodzaju wehikuł zabezpieczający możliwość kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej przez następstwo pokoleniowe, a przy okazji ma jawić się jako rozwiązanie atrakcyjne podatkowo dla osób, które zamierzają skorzystać z tej instytucji.
Fundacja rodzinna ma w założeniu podlegać zwolnieniu podmiotowemu z opodatkowania w zakresie w jakim prowadzi działalność opisaną w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, który to zakres obejmuje
Zatem, fundacja rodzinna zostanie wyposażona w pewne przywileje podatkowe. Natomiast w zakresie działalności wykraczającej poza opisane wyżej czynności, dochody fundacji mają podlegać opodatkowaniu sankcyjną, wysoką, stawką 25%.
Nowe przepisy przewidują także szereg wyjątków od zwolnienia od CIT przewidzianego dla fundacji rodzinnej wskazując konkretne sytuacje, które wprost skutkują opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych, tj.:
Ponadto, zmiany wprowadzone ustawą o fundacji rodzinnej w ustawie o CIT wskazują również, że przystąpienie fundacji do spółki jawnej skutkuje tym, że spółka ta z mocy prawa staje się podatnikiem podatku CIT. Bez wpływu na taką sytuację pozostaje dotychczas stosowany sposób opodatkowania spółki jawnej.
Istotne jest również, że w nowelizacji do ustawy o fundacji rodzinnej zakłada się, że osoby będące fundatorami lub beneficjentami fundacji rodzinnej będą mogły jednocześnie pozostawać wspólnikami spółek korzystających z tzw. estońskiego CIT.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!