Zgodnie z założeniem powołania fundacji rodzinnej ma być ona podmiotem, na którym ciąży odpowiedzialność za zarządzanie majątkiem firmy rodzinnej i który stanowi zabezpieczenie majątkowe osób wskazanych przez fundatora.
W kwestii opodatkowania instytucja fundacji rodzinnej wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem, bowiem do chwili, gdy nie nastąpi dystrybucja środków na rzecz beneficjentów fundacji – jest ona zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. Takie zasady odnoszące się do momentu, w którym powstaje obowiązek podatkowy wynikają z faktu, iż fundacja rodzinna opodatkowana jest w formie estońskiego CIT.
Zgodnie z powyższą zasadą fundacja rodzina zostaje opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy wypłaci świadczenia na rzecz beneficjentów bądź przekaże im mienie w skutek likwidacji. Stawka opodatkowania wyniesie wówczas 15%.
Ważnym aspektem jest również fakt, iż jeżeli fundacja rodzinna podejmie się działalności gospodarczej, która będzie wykraczała poza zakres przewidziany w Ustawie o fundacji rodzinnej, to wówczas taka działalność nie będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych, co w takiej sytuacji oznacza opodatkowanie na zasadach ogólnych. W takim wypadku należy zaznaczyć, że stawka podatku w opisanej sytuacji wyniesie 25%. Dodatkowym ograniczeniem jest brak możliwości do zastosowania przepisów z art. 17 – 18f Ustawy o CIT takich jak ulga na działalność badawczo-rozwojową, ulgi na złe długi czy też ulg jakie wprowadzono z Polskim Ładem.
W kwestii podatku od spadków i darowizn fundacja rodzinna będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania, natomiast by miało ono zastosowanie należy spełnić świadczenie przez fundację na rzecz beneficjenta, który widnieje na liście beneficjentów fundacji.
W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, wysokość opodatkowania uzależniona będzie od stopnia pokrewieństwa beneficjenta z fundatorem. Świadczenia oraz mienie likwidacyjne, które przekazywane będą na rzecz osób należących do tzw. ,,0’’ grupy podatkowej (małżonkowie, wstępni, zstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha), będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pomimo fakt, iż ustawa ma wejść w życie z dniem 22 maja 2023 r. Komisja Finansów Publicznych zdążyła zaproponować zwiany w ustawie, w myśl których miałaby zostać wyodrębniona dodatkowa grupa podatników podatku dochodowego.
Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o fundacji rodzinnej przewidziana jest dychotomia: albo beneficjent będzie zwolniony z PIT jako pozostający w tzw. grupie 0 względem fundatora, albo zastosowanie znajdzie opodatkowanie ze stawką 15%.
Po wprowadzeniu zmian dot. opodatkowania beneficjentów powstanie dodatkowo I i II grupa beneficjentów odnosząca się do pokrewieństwa względem fundatorów wg ustawy o spadkach i darowiznach, których obowiązywała by stawka podatkowa 10%. Względem beneficjentów znajdujących się poza grupą ,,0’’ oraz grupą I i II przewidziano stawkę w wysokości 15%.
Podsumowując po dokonaniu zmian zaproponowanych przez Komisję Finansów Publicznych opodatkowanie beneficjentów fundacji przyjęłoby następujące stawki:
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!