Przymusowy wykup akcji jest to instytucja wywodząca się z Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: „k.s.h.”), która umożliwia akcjonariuszom większościowym wymuszenie na akcjonariuszach mniejszościowych sprzedaży swoich udziałów w spółce w celu uzyskania pełnej kontroli nad spółką.
(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.02.2008 r., II CSK 441/07).
Instytucja przymusowego wykupu akcji ma na celu zapewnienie niezakłóconego i sprawnego funkcjonowania spółki i zarazem zapewnia ochronę przed nielojalnie postępującymi akcjonariuszami mniejszościowymi, którzy przez swoje postępowanie narażają spółkę na poniesienie dotkliwych strat. Co jednak z przypadkami, w których to akcjonariusze większościowi nadużywają swojej pozycji w celu przejęcia pełnej kontroli nad spółką?
W przypadku zastosowania przez akcjonariuszy większościowych procedury przymusowego wykupu akcji – w zależności od stanu faktycznego – akcjonariusze mniejszościowi mają w praktyce następujące możliwości ochrony swoich praw:
Na podstawie art. 422 K.S.H. uchwała WZA spółki, która jest sprzeczna ze statutem bądź dobrymi obyczajami i godzi w interes spółki lub ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza może zostać zaskarżona w drodze powództwa o uchylenie uchwały wytoczonego przeciwko spółce. Prawo do wystąpienia z ww. pozwem ma między innymi:
Jeśli akcjonariusz – ze względu na zakończenie procedury przymusowego wykupu akcji – utracił swój statut akcjonariusza, nadal zachowuje on legitymację do zaskarżenia uchwał, które dotyczą jego praw korporacyjnych lub praw majątkowych. Stanowisko to jest ugruntowane w orzecznictwie Sądu Najwyższego, przykładowo – w wyroku z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt: I CSK 530/09, wskazano, że wspólnik (akcjonariusz) zachowuje legitymację do zaskarżenia uchwały zgromadzenia (walnego zgromadzenia) w przedmiocie przymusowego umorzenia jego udziałów (akcji).
Aby skutecznie złożyć pozew o uchylenie uchwały, konieczne jest wykazanie istnienia określonych „par podstaw” wskazanych w art. 422 § 1 k.s.h. Uchwała wspólników może być uchylona wówczas, (i) gdy jest sprzeczna z umową i jednocześnie – godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, albo (ii) gdy jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i jednocześnie godzi w interesy spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika.
Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia należy wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały.
Akcjonariuszom, którym przysługuje prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały WZA, przysługuje również prawo do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały w związku z jej sprzecznością z prawem.
W doktrynie wskazuje się na następujące przypadki, gdy podjęcie uchwały przez WZA może zostać uznane za nieważną czynność skuteczną:
Prawo do wniesienia powództwa w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony powziął wiadomość o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały.
Cena, po której nabywane są akcje podlegające przymusowemu wykupowi, jest ustalana w drodze wyceny dokonywanej przez biegłego wybranego uchwałą WZA. Zgodnie z art. 417 § 1 zd. 3 w zw. z art. 418 § 3 zd. 2 k.s.h. i art. 312 § 8 k.s.h., w przypadku rozbieżności zdań w zakresie wyników wyceny spór rozstrzyga sąd rejestrowy na wniosek akcjonariusza.
Sąd rozpatruje wniosek akcjonariuszy poprzez wydanie postanowienia, na które nie przysługuje środek odwoławczy. Na skutek wniosku złożonego przez akcjonariuszy, sąd rejestrowy może również – jeśli uzna to za uzasadnione – wyznaczyć nowego biegłego. Jak słusznie wskazuje się w doktrynie, sąd rejestrowy nie ma natomiast kompetencji do ingerowania w samą treść opinii sporządzonej przez biegłego.
Jak wspominałam na początku artykułu – w celu skutecznego przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji musi zostać spełniony szereg przesłanek, w tym wykup akcji musi zostać dokonany z zachowaniem wymogów wskazanych w art. 417 § 1-3 K.S.H. Oznacza to, że stronami procedury przymusowego wykupu są tak naprawdę trzy podmioty, tj. (i) spółka, (ii) akcjonariusze „wykupujący” i (iii) akcjonariusze „wykupowani”. Procedura przymusowego wykupu akcji rozpoczyna się podjęciem przez WZA uchwały, która jest źródłem powstania dwóch stosunków zobowiązaniowych:
W ramach procedury przymusowego wykupu akcji należy wyodrębnić dwa etapy. W pierwszym z nich spółka nabywa akcje od akcjonariuszy „wykupowanych” we własnym imieniu, ale na rachunek akcjonariuszy. W doktrynie przyjmuje się, że umowy, na podstawie których Spółka nabywa akcje, zawierane są pod warunkiem zawieszającym – wpłatą pełnej ceny wykupu na rachunek spółki. Dopiero w ramach następnego etapu spółka przenosi akcje na akcjonariuszy „wykupujących”. Oznacza to, że uiszczenie ceny wykupu przez akcjonariuszy „wykupujących” stanowi warunek skuteczności całej procedury przymusowego wykupu akcji.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2008 r. sygn. akt: II CSK 441/07 „Nie uiszczenie ceny wykupu, chociażby w części, powoduje upadek całej procedury wykupu akcji. Bez znaczenia dla tego skutku jest to, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za nie dojście do skutku przymusowego wykupu akcji, jak również, w jaki sposób może do tej odpowiedzialności zostać pociągnięty.”
Oznacza to, że skuteczne podważenie wyceny akcji zastosowanej w ramach procedury przymusowego wykupu akcji może wpłynąć na skuteczność całej procedury przymusowego wykupu akcji.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!