Podatek od nieruchomości w obecnym kształcie został wprowadzony do polskiego systemu prawnego na początku lat 90-tych XX w. jednak przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nadal wywołują wiele nieporozumień, w szczególności w kwestii statusu podatnika podatku od nieruchomości. W tym artykule zajmiemy się kwestią podatnika indywidualnego, natomiast kwestia odpowiedzialności solidarnej zostanie omówiona w kolejnym wpisie.
Katalog podmiotów posiadających status podatnika podatku od nieruchomości wskazuje art. 3 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, że podatnikami podatku od nieruchomości są:
Przepis ten wskazuje także warunek przedmiotowy, który warunkuje przypisanie statusu podatnika, tj. aby w/w podmioty były:
W przypadku właściciela chodzi oczywiście o podmiot, któremu w stosunku do nieruchomości przysługuje prawo własności.
Posiadaczem samoistnym jest natomiast podmiot, który nie jest właścicielem nieruchomości, ale faktycznie (fizycznie) włada nią w taki sposób w jaki czyniłby to właściciel. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, że poza fizycznym władztwem posiadacz samoistny powinien manifestować swoją wolę dysponowania nieruchomością w taki sposób, aby było to widoczne na zewnątrz przez osoby trzecie np. czynienie nakładów, wykonywanie remontów, uprawnianie pola itp.
Użytkownik wieczysty to podmiot będący stroną umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste.
W przypadku posiadaczy (nie posiadaczy samoistnych) przedmiotów opodatkowania możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami, tj. gdy posiadanie:
Pierwszy przypadek, posiadanie wynikające z umowy, może niekiedy nastręczać problemów interpretacyjnych, w szczególności w sytuacji, w której podmiot będący stroną umowy oddaje nieruchomość w dalsze posiadanie (np. poddzierżawa, podnajem). Taka sytuacja była przedmiotem oceny sformułowanej przez Sąd Najwyższy (wyrok z dnia 19 listopada 1993 r. sygn. akt II CRN 130/93), który doszedł do wniosku, że podmiot będący stroną umowy głównej (np. najmu, dzierżawy), nie traci posiadania przez sam fakt oddania tej nieruchomości dalszemu posiadaczowi (np. podnajemcy, poddzierżawcy). Tym samym, nawet w sytuacji, w której ten ostatni podmiot ponosi ciężar ekonomiczny podatku z uwagi na postanowienia umowy z głównym najemcą, dzierżawcą, nie ma on statusu podatnika podatku od nieruchomości, gdyż ten status posiada wyłącznie podmiot będący stroną umowy głównej (np. najmu, dzierżawy).
W drugim przypadku, tj. posiadania bez tytułu prawnego mówimy o sytuacji, w której dany podmiot objął przedmiot opodatkowania w posiadanie bez podstawy w rodzaju umowy, z której wynikałoby uprawnienie do takiego działania (np. najem, dzierżawa, użytkowanie itp.).
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!