Proces inwestycyjny w odnawialne źródła energii nie został uregulowany w osobnym akcie prawnym, w związku z tym należy stosować odpowiednie przepisy dedykowane inwestycjom budowalnym. Jakich formalności należy zatem dochować? To zależy od danego przedsięwzięcia inwestycji oraz jej mocy. Poniżej procedura krok po kroku.
Przy realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energii należy zweryfikować, czy nie będzie konieczne:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest jednym z pierwszych etapów, który musi zostać wykonany przed rozpoczęciem zaplanowanego projektu z zakresu odnawialnych źródeł energii. Ma ona istotne znaczenie, ponieważ jeśli przewidywana inwestycja nie odpowiadać będzie normom środowiskowym, jej realizacja nie będzie możliwa.
Zainicjowanie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej jest konieczne dla inwestycji mogących oddziaływać na środowisko.. Przedsięwzięcia, dla których należy uzyskać decyzję środowiskową to takie, które:
W przypadku inwestycji odnawialnych źródeł energii należy zweryfikować, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wskazuje tereny przeznaczone pod realizację takiego przedsięwzięcia.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy może przewidzieć wyznaczenie na terenie gminy obszarów na których będą rozmieszczone urządzenia wytwarzające energię elektryczną z odnawialnych żródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW (czyli między innymi elektrownie wiatrowe), a także ich strefy ochronne związane z ograniczeniami w zabudowie i zagospodarowaniu oraz użytkowaniu terenu. Wtedy też powinien w studium ustalić rozmieszczenie takich obszarów. Jeżeli takie obszary zostaną w studium wyznaczone to wówczas w treści uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinny być określone granice terenów pod budowę tego typu urządzeń i ewentualnie ich stref ochronnych (zob. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 października 2020 r., sygn. akt II SA/Go 395/20, Legalis).
W przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w celu realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energii konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.
Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj oraz tutaj.
Użytkowanie instalacji odnawialnych źródeł energii możliwe będzie po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.
W przypadku elektrowni wiatrowych konieczne będzie zyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Instalacje odnawialnych źródeł energii, które wzniesiono na podstawie zgłoszenia, nie wymagają uzyskania pozwolenia na użytkowania oraz zawiadomienia o zakończeniu budowy. Można z nich korzystać po zakończeniu robót.
Aby instalacja odnawialnego źródła energii mogła działać, co do zasady musi zostać podłączona do sieci energetycznej. Proces przyłączania odbywa się na podstawie warunków przyłączenia do sieci, które przedstawia zobowiązany operator systemu elektroenergetycznego, a także na podstawie późniejszej umowy o przyłączenie do tej sieci. Warunki te są wydawane na wniosek inwestora, który składa go do odpowiedniego operatora sieci.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!