Pogłębiający się kryzys oraz rosnące ceny energii doprowadziły do uchwalenia ustaw, które mają na celu udzielenie doraźnej pomocy odbiorcom energii elektrycznej. 7 października 2022 r. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ustawa ta wprowadza limity zużycia energii elektrycznej, w ramach których w 2023 r. będą stosowane stawki za energię elektryczną obowiązujące w 2022 r.
Limitem zużycia energii elektrycznej w 2023 r. przez gospodarstwa domowe w ramach którego stosowane będą stawki równe cenom zawartym w taryfie obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r., dla poszczególnych grup taryfowych jest 2 MWh. Jednocześnie dla niektórych grup, limity te są bardziej korzystne:
Odbiorca, który spełnia warunki do skorzystania z wyższych limitów rocznego zużycia energii przy cenach z 2022 r. chcąc skorzystać z tych wyższych limitów zobowiązany jest do złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego do wyższych limitów. W przypadku gdy odbiorca zawarł odrębną umowę sprzedaży energii elektrycznej oraz umowę oświadczenie usług dystrybucji składa odrębne oświadczenia.
W momencie przekroczenia przez gospodarstwo domowe limitów zużycia energii elektrycznej, przedsiębiorstwo energetyczne będzie mogło zastosować inne stawki niż te obowiązujące w 2022 r. Stawki te jednak nie będą mogły być dowolne, bowiem wprowadzone zostały ceny maksymalne sprzedaży energii elektrycznej stosowaną w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi. Dla gospodarstw domowych cena ta wynosi 693 zł/MWh.
Ceny maksymalne zostały ustalone w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (w chwili publikacji artykułu ustawa czeka na podpis prezydenta).
Ustawa ta przewiduje również cenę maksymalną dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów samorządowych w tym jednostek budżetowych i wynosi ona 785 zł/MWh. Ceny maksymalne dla tych podmiotów obowiązują od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Wobec powyższych limitów rocznego zużycia energii elektrycznej ciekawie kształtuje się sytuacja prosumentów. W tym zakresie pojawiały się wątpliwości, na które ostatnio odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikując komunikat. Przede wszystkim sytuacja prosumentów będzie się różnić w zależności od tego, czy rozliczają się oni w ramach net-meteringu (prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022 r.) oraz net-bilingu (prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r.).
W przypadku net-meteringu w kontekście limitu, do którego stosowana jest cena gwarantowana, zużycie będzie ustalane po zbilansowaniu energii oddanej i pobranej do sieci (tj. w stosunku 1:0,8 dla instalacji nie większej niż 10 kW lub 1:0,7 dla instalacji większej niż 10 kW). Jeżeli, odbiorca wyprodukował 4 MWh energii, a pobrał z sieci 5 MWh, zmieści się w limicie 2 MWh. Natomiast zużycie ponad limit wiązać się będzie z koniecznością zapłaty za energię w cenie ustalonej przez przedsiębiorstwo energetyczne, nie wyższe jednak niż cena maksymalna, tj. 693 zł za MWh.
W przypadku net-bilingu wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci po cenach rynkowych ustalanych dla każdego miesiąca (średnia cena energii z rynku giełdowego). Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska próg zużycia dla takich odbiorców będzie odnosił się do całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Powyżej progu, odbiorcy ci, dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r., będą mogli ją zakupić po gwarantowanej cenie 693 zł za MWh.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!