Proces uzyskania warunków przyłączenia do sieci energetycznej został uregulowany w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo Energetyczne, a także rozwinięty w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Poniższy artykuł w szczególności skupi się na tym, co według zamiaru ustawodawcy powinien zawierać w treści zarówno wniosek jak i warunki przyłączenia do sieci energetycznej, a także jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorstwie energetycznym, a jakie uprawnienia przysługują wnioskodawcy.
Zgodnie z § 4 Rozporządzenia warunki przyłączenia określają w szczególności:
Zgodnie z tym, należy wskazać iż warunki o przyłączeniu powinny zawierać przynajmniej powyższe informacje, jednakże przedsiębiorstwo energetyczne może również przy sporządzaniu warunków rozszerzyć jego treść.
Ustawodawca wskazał, iż wniosek o określenie warunków przyłączenia powinien co do zasady zawierać:
Powyższe informacje zostały wskazane w § 6 ust. 1 Rozporządzenia i są w dalszych przepisach rozwijane w zależności od przedmiotu wniosku i podmiotu ubiegającego się o przyłączenie. Natomiast ustawodawca w art. 7 ust. 3b wskazuje, iż wniosek o przyłączenie powinien zawierać w szczególności oznaczenie podmiotu, określenie nieruchomości, obiektu lub lokalu oraz informacje niezbędne do zapewnienia wymagań technicznych i eksploatacyjnych o których mowa w art. 7a Prawo energetyczne.
Do wniosku należy dołączyć:
Należy wskazać, iż przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek określić wzór wniosku przyłączenia zgodnie z powyższym, a następnie upublicznić taki wniosek na swojej stronie internetowej.
Wnioskodawca pobiera udostępniony na stronie przedsiębiorstwa energetycznego wniosek, który po uzupełnieniu składa w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorstwo energetyczne na żądanie wnioskodawcy ma obowiązek potwierdzić w formie pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej złożenie wniosku wraz z określeniem daty złożenia wniosku. Powyższe ma kluczowe znaczenie, ze względu na ustawowy termin spoczywający na przedsiębiorstwie energetycznym w przedmiocie wydania warunków.
Należy również wskazać, iż podmiot ubiegający się o przyłączenie źródła lub magazynu energii elektrycznej do sieci o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV wnosi ma obowiązek wnieść zaliczkę w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Zaliczka ta wnoszona jest na poczet opłaty za przyłączenie do sieci w wysokości 30 zł za każdy kilowat mocy przyłączeniowej określonej we wniosku o określenie warunków przyłączenia zgodnie z art. 7 ust. 8a Prawo energetyczne. Przy czym wysokość zaliczki nie może być wyższa niż wysokość przewidywanej opłaty za przyłączenie do sieci i nie wyższa niż 3.000.000,00 zł.
Przedsiębiorstwo energetyczne zgodnie z treścią §8 ust. 1 Rozporządzenia, w przypadku gdy wniosek został złożony niezgodnie ze wzorem wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania wraz z pouczeniem. Nieusunięcie braków w terminie 14 dni powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. Co więcej, przedsiębiorstwo energetyczne informuje wnioskodawcę o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania ze względu na nieuzupełnienie braków w terminie.
Warunki przyłączenia są przekazywane wnioskodawcy w ustawowym terminie od 21 dni do 150 dni. Długość terminu została przez ustawodawcę uzależniona od podmiotu ubiegającego się o przyłączenia. Najkrótszy termin 21 dni od dnia złożenia wniosku dotyczy wnioskodawcy zaliczonego do V lub VI grupy przyłączeniowej przyłączonego do sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV (więcej art. 7 ust. 8g Prawo energetyczne).
Warunki przyłączenia są przekazywane wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie do sieci. Warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia. W okresie ważności warunki stanowią zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego do zawarcia umowy o przyłączenie.
Ustawodawca w art. 7 ust. 1 Prawo energetyczne ustanowił zasadę równoprawnego traktowania i przyłączania, która ma znaczenie przy zawieraniu umowy przyłączenia. Powyższa zasada sprawia, że gdy istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci oraz gdy wnioskodawca spełnił warunki przyłączenia do sieci to przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do zawarcia umowy przyłączenia. Powyższa zasada ma swoje odzwierciedlenie również w przypadku odmowy zawarcia umowy. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy przyłączenia na żądanie wnioskodawcy ma obowiązek przedstawić informacje o działaniach jakie muszą zostać podjęte w zakresie rozbudowy sieci, aby nastąpiło przyłączenie, wraz z określeniem kosztu opłaty za przyłączenie, o którym mowa w art. 7 ust. 9 Prawo energetyczne. O powyższym uprawnieniu przedsiębiorstwo energetyczne informuje wnioskodawcę w powiadomieniu o odmowie przyłączenia.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!