Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta w grudniu 2022 roku i dotyczy kilkudziesięciu tysięcy firm działających w Unii Europejskiej. Zgodnie z nią wszystkie duże jednostki oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w swoim sprawozdaniu z działalności informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Od momentu opublikowania Dyrektywy CSRD Polska – jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej – jest zobligowana do implementacji Dyrektywy do polskiego porządku prawnego w terminie 18 miesięcy.
Co warto wiedzieć o tej dyrektywie i raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju? Na czym polega i kogo dotyczy Raportowanie ESG?
Raport ESG nazywany jest raportem zrównoważonego rozwoju, który zawiera informacje o działalności firmy w trzech obszarach:
Roczne raporty ESG mają umożliwić rzetelną ocenę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, kontrolę zgodności jego działań z przepisami oraz porównanie go z konkurencją. Firmy będą musiały raportować m.in. dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych, wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz potencjalnych zagrożeń związanych z ich działalnością.
Raport ESG pokaże również, jaka strategia ESG została obrana przez firmę, jak jest ona spójna z celami zrównoważonego rozwoju i w jakim stopniu jest realizowana. Raport ESG umożliwi większą transparentność działań firmy, wpłynie na zaufanie, reputację i konkurencyjność, pozwoli na ocenę ryzyk i możliwość w zakresie obszarów ESG i zapewni zgodność z przepisami prawa.
Klarowne przedstawienie społecznej odpowiedzialności firmy może wspierać jej rozwój oraz stanowić dodatkową wartość dla inwestorów i partnerów biznesowych. Dlatego raportowanie ESG nie powinno być postrzegane jedynie jako obowiązek, ale także jako potencjalna szansa na rozwój.
Dyrektywa CSRD będzie miała zastosowanie do szerokiego zakresu podmiotów w całej Unii Europejskiej. Nowe przepisy bezpośrednio dotkną wszystkie duże firmy, spółki giełdowe oraz organizacje działające na rzecz interesu publicznego na terytorium Unii Europejskiej. Wobec tego różne sektory, zarówno międzynarodowe korporacje, jak i start-upy, będą musiały dostosować się do nowych wymogów raportowania.
Od 2025 roku -> obowiązkiem przygotowania raportu ESG za rok 2024 są objęte wszystkie duże przedsiębiorstwa i spółki będące jednostkami zainteresowania publicznego, które zatrudniają co najmniej 500 osób, ich suma bilansowa przekroczy 20 mln euro lub przychody netto ze sprzedaży przekraczają 40 mln euro.
W 2026 roku -> dołączą do tego grona firmy, które spełnią co najmniej 2 z 3 kryteriów: zatrudniają powyżej 250 pracowników, suma bilansowa przekracza 20 mln euro lub przychody netto ze sprzedaż przekraczają 40 mln euro.
W 2027 roku -> za 2026 rok będą zobowiązane złożyć również małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych w Unii Europejskiej spełniające, podobnie jak wyżej przynajmniej 2 z 3 wymagań: zatrudnienie powyżej 10 pracowników, suma bilansowa przekraczająca 350 tys. euro lub przychody netto przekraczające 700 tys. euro. Co ważne, te podmioty będą miały możliwość przesunięcia raportowania ESG do 2028 roku.
Raportowanie ESG przynosi firmom liczne korzyści, w tym zwiększoną transparentność działań, co poprawia zaufanie inwestorów i partnerów biznesowych. Pomaga również w identyfikacji ryzyk i szans w obszarach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych, a także może mieć realny wpływ na poprawę reputacji i konkurencyjności firmy na rynku. Zachęcamy do zapoznania się z tematem i podjęcia kroków ku raportowaniu ESG, aby skorzystać z tych licznych korzyści oraz wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku poprzez dążenie do zrównoważonego rozwoju.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!