Sieci dystrybucyjne i przesyłowe stanowią dwie główne części infrastruktury elektroenergetycznej kluczowe dla dostarczania energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
Przesył i dystrybucja energii nie są jednak pojęciami synonimicznymi - pełnią one osobne, niezwykle istotne dla systemu elektroenergetycznego role.
Zanim jednak przejdziemy do rozróżnienia tych pojęć, dla celów zobrazowania, poniżej znajduje się uproszczony schemat funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Każdy, kto zawierał choć raz umowę na dostawę prądu do swojego domu bądź mieszkania spotkał się z pojęciem dystrybucji energii. Czym jednak ona jest?
Dystrybucja energii elektrycznej odbywa się właśnie przy pomocy sieci dystrybucyjnej. Jest to transport energii elektrycznej za pomocą sieci dystrybucyjnej i urządzeń elektroenergetycznych wysokich, średnich i niskich napięć celem dostarczania jej odbiorcom końcowym – czyli nam – gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom, instytucjom. W krótkim ujęciu – sieć dystrybucyjna odpowiada za rozdzielenie energii pomiędzy odbiorców.
Zanim energia trafi do naszych domów przepływa przez sieć dystrybucyjną – stanowiącą ostatni etap łańcucha, jakim jest system elektroenergetyczny.
Dystrybucją energii zajmują się dystrybutorzy, tj. Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych zwani skrótowo „OSD”. Do ich głównych obowiązków należy dystrybucja energii elektrycznej, ale również konserwacja, eksploatacja, remont sieci energetycznej, jej rozbudowa i modernizacja, jak też bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania systemu. Za każdy obszar kraju odpowiedzialny jest inny OSD, którego wybiera Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Obecnie mamy 5 podmiotów posiadających status OSD:
Chcąc wybrać sprzedawcę energii należy wpierw zapoznać się z listą podmiotów, z którymi dany OSD ma zawartą umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. Informacje te można uzyskać ze strony Urzędu Regulacji Energetyki. Co istotne, w wyborze sprzedawcy energii mamy dowolność, natomiast Operatora Systemu Dystrybucyjnego zmienić nie możemy.
Sieć przesyłowa jest narzędziem służącym do transportu dużej ilości energii elektrycznej siecią przesyłową wysokiego napięcia od wytwórców do dystrybutorów na znacznych odległościach. Co odróżnia więc sieć przesyłową od dystrybucyjnej, poza celem, to transport energii na dłuższe trasy o większym napięciu.
Polski system elektroenergetyczny jest częścią systemu elektroenergetycznego Europy. Sieć przesyłowa w Polsce należy do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), a za jej zarządzanie odpowiada Operator Systemu Przesyłowego (OSP). Tak więc mamy tutaj tylko jeden dedykowany podmiot dla systemu przesyłowego elektroenergetycznego.
Zgodnie z definicją ustawową, operatorem systemu przesyłowego jest przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.
Z powyższego można więc wywnioskować podstawową różnicę w obowiązkach OSP i OSD, a więc i różnicę w sieci dystrybucyjnej i przesyłowej.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!