Dokonując wydatków podatnicy często zastanawiają się nad możliwością ujęcia niektórych z nich w koszach uzyskania przychodu. Ma to miejsce w szczególności w przypadku nietypowych wydatków. W praktyce interpretacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pojawiło się kilka interpretacji dotyczących ciekawszych zakupów, które pozwolono zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Na wstępie podkreślić należy, że jedną z najważniejszych wytycznych uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co oczywiste, wydatek należy także należycie udokumentować w sposób przewidziany w przepisach podatkowych.
Ogólnie ujmując, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów albo też zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, o ile określone wydatki nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów na podstawie przepisów szczególnych ustawy podatkowej. Ponadto, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Niemniej jednak, z takiego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Co może być kosztem
Poniżej przedstawiamy listę nieoczywistych wydatków, w stosunku do których Dyrektor KIS uznał, iż mogą one zostać uznane za koszty uzyskania przychodu.
Środki transportu:
W tych przypadkach zasadność wydatku argumentowana była możliwością skorzystania z alternatywnych sposobów podróży do i z miejsca pracy czy na spotkania z klientami, optymalizacją czasu podróży, czy też związanym z tym zmniejszeniem kosztów np. zakupu paliwa czy opłat parkingowych.
Elektronika:
W tych przypadkach zasadność wydatku argumentowano odpowiednio:
Akcesoria:
W tym przypadku, w obu interpretacjach sprawa dotyczyła adwokata, który zakupił zegarek w celu wykorzystywania go wyłącznie do wykonywania zadań zawodowych, w tym w szczególności do pomiaru czasu spotkań na potrzeby dokładnego rozliczenia z klientem według przyjętego systemu.
Dyrektor KIS mówi „nie” dla okularów korekcyjnych
Omawiając ciekawe przypadki kosztów wspomnieć także należy o specyficznym wydatku jakim mogą być okulary korekcyjne.
Jednakże w tym przypadku Dyrektor KIS konsekwentnie odmawia uznania takiego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Dla przykładu, w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2023 r. znak: 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD wskazano, że tego typu wydatek oczywiście może mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale istotą okularów korekcyjnych jest dbałość o zdrowie podatnika, a więc jest to wydatek osobisty, związany wyłącznie ze stanem zdrowia i wada wzroku wymagająca korekcji, a więc z okolicznością niezależną od prowadzonej działalności gospodarczej.
Podsumowując, choć wiele wydatków może być uznawanych za koszty uzyskania przychodu, ważne jest aby były one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz aby były prawidłowo udokumentowane. Interpretacje indywidualne Dyrektora KIS stanowią bowiem cenne źródło informacji dla podatników, pomagając im zrozumieć, które wydatki można uwzględnić przy rozliczaniu podatku. Jednak należy pamiętać, że nie stanowią one powszechnie wiążącego źródła interpretacji przepisów, stąd też każdy wydatek należy każdorazowo rozpatrywać indywidualnie.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!