Z uwagi na niekonsekwencję polskiego ustawodawcy, kwestia obowiązku poddania badaniu biegłego planu połączenia w przypadku łączenia się spółek z udziałem spółki komandytowo-akcyjnej jest problematyczna i nie została ostatecznie rozstrzygnięta. W doktrynie dominuje pogląd, zgodnie z którym w przypadku łączenia się spółek przez przejęcie z udziałem spółki komandytowo-akcyjnej można skorzystać z uproszczonej procedury i odstąpić od obowiązku poddania planu połączenia badaniu przez biegłego rewidenta. Pojawiają się także stanowiska odmienne, odwołujące się do koncepcji racjonalnego ustawodawcy oraz tego, że jest to świadome działanie, mające na celu ochronę akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, biorącej udział w procedurze łączenia się spółek.
Pojawiają się także stanowiska odmienne, odwołujące się do koncepcji racjonalnego ustawodawcy oraz tego, że jest to świadome działanie, mające na celu ochronę akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej, biorącej udział w procedurze łączenia się spółek.
Zgodnie z treścią art. 520 Kodeksu spółek handlowych:
Co istotne art. 520 § 3 Kodeksu spółek handlowych nie przewiduje odpowiedniego zastosowania art. 5031 Kodeksu spółek handlowych, który dopuszcza możliwość odstąpienia od badania planu połączenia przez biegłego, jeżeli wyrażą na to zgodę wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek.
Zgodnie bowiem z treścią art. 5031 Kodeks spółek handlowych:
„§ 1. Jeżeli wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek wyrazili zgodę, nie jest wymagane:
1) sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w art. 501 § 1, lub
2) udzielenie informacji, o których mowa w art. 501 § 2, lub
3) badanie planu połączenia przez biegłego i jego opinia.
Nasuwa się wówczas pytanie, czy w przypadkach określonych w art. 520 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w których badanie to jest zasadniczo obligatoryjne, można mimo to odstąpić od niego za zgodą wszystkich wspólników łączących się spółek. Innymi słowy, chodzi tu o odpowiedź na pytanie, czy art. 5031 Kodeksu spółek handlowych można stosować w drodze analogii legis do sytuacji połączeń określonych w art. 520 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
W doktrynie przeważa pogląd (tak np.: K. Oplustil w: Kodeks spółek handlowych. Komentarz 2022, red. J. Bieniak, wyd. 8, Warszawa 2022), zgodnie z którym należy wykluczyć taką możliwość w przypadku, w którym spółką przejmującą lub spółką nowo-zawiązaną jest spółka akcyjna. Możliwość analogicznego zastosowania art. 5031 Kodeksu spółek handlowych należy więc dopuścić tylko w następujących przypadkach, objętych zakresem art. 520 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje, że sądy rejestrowe dokonują rejestracji połączeń przez przejęcie z udziałem spółki komandytowo-akcyjnej bez konieczności sporządzenia opinii biegłego rewidenta, niemniej jednak z uwagi na zasadę pewności prawa, pożądana jest ingerencja ustawodawcy w tym zakresie.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!