Corocznie właściciele domów, mieszkań, pokoi lub garaży, którzy wynajmują swoje nieruchomości zobowiązani są do rozliczenia się z urzędem skarbowym z uzyskanych z tego tytułu zysków. Zgodnie z reformą Polskiego Ładu najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz umowy o podobnym charakterze opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rok 2022 był dla podatników rokiem przejściowym.
Ustawodawca bowiem dał podatnikom możliwość wyboru formy opodatkowania umowy najmu – rozliczając w 2023 roku PIT za 2022 mogli oni rozliczyć go na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym roku takiego wyboru już nie ma i w związku z tym wynajmujący nie mają możliwości opodatkowania dochodów z najmu według skali podatkowej. Przychody z tego tytułu należy obowiązkowo rozliczyć w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak opodatkowany jest najem prywatny od 2023 w Polsce? Jakie są stawki tego ryczałtu? Jaką deklarację podatkową należy złożyć, aby poprawnie rozliczyć przychody z najmu?
Umowa najmu została uregulowana w art. 659-692 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów osoby fizycznej, który to opodatkowany jest podatkiem PIT, jest przychód uzyskany z umowy najmu. Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody między innymi z umowy najmu opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Z artykułu 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku zryczałtowanym wynika, iż do kwoty przychodów nieprzekraczających 100 000 złotych stosowana będzie stawka 8,5% zryczałtowanego podatku, natomiast od nadwyżki należało będzie zapłacić 12,5% podatek. Warto podkreślić, że ryczałt od najmu 2023 obowiązuje od przychodów, a nie dochodów. Oznacza to, że podatnik traci możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów – podatek płaci się od całego otrzymanego przychodu bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania. Jak zatem wygląda sprawa jeśli chodzi o przychód z najmu a opłaty za media 2023? Jeśli na właścicielu mieszkania jako na wynajmującym ciąży obowiązek ponoszenia opłat administracyjnych, czynszu czy wydatków na media, nie może on odliczyć ich od kwoty przychodu.
Zgodnie z art. 21 ust 1 ustawy o podatku zryczałtowanym należy odprowadzać za każdy miesiąc, do 20. dnia następnego miesiąca (za przychód uzyskany w grudniu należy odprowadzić ryczałt w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego). Podatnik może także wybrać opłacanie ryczałtu kwartalnie, a nie miesięcznie (pozwala na to art. 21 ust. 1a ustawy o podatku zryczałtowanym). Przychody uzyskane z tytułu najmu należy także rozliczyć w deklaracji podatkowej PIT-28. Podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów. Wystarczające jest posiadanie przez niego umowy najmu nieruchomości. Deklarację PIT za rok 2023 będzie można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku.
Warto także dodać, że ukrywanie (zatajanie) zysków uzyskanych z najmu naraża wynajmującego na odpowiedzialność podatkową oraz karnoskarbową. Odpowiedzialność taka może skutkować obowiązkiem zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami oraz ponoszenie przez podatnika odpowiedzialności karnej za czyn z art. 54 Kodeksu Karnego Skarbowego.
Opisane powyżej zasady mają zastosowanie wyłącznie jeśli chodzi o rozliczanie najmu prywatnego 2023 – najem w ramach działalności gospodarczej 2023 przedsiębiorca dalej może rozliczać według skali podatkowej, ryczałtem lub podatkiem liniowym. Warto o powyższych zasadach pamiętać rozliczając swój PIT za 2023 rok.
Jeśli interesują Cię zagadnienia takie jak ryczałt od najmu 2023, najem w ramach działalności gospodarczej 2023, czy też rozliczenie najmu 2023 lub masz dotyczące ich wątpliwości, skorzystaj z usług Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!