Już niedługo – 22 maja 2023 r. – będzie można zarejestrować fundację rodzinną. Dzisiejszy wpis poświęcimy regulacjom ustawowym związanym z fundatorem, beneficjentem oraz majątkiem fundacji rodzinnej.
Jak zostało opisane w poprzednim wpisie dotyczącym fundacji rodzinnej, dla utworzenia fundacji konieczne jest złożenie oświadczenia o powołaniu fundacji przez fundatora. Fundatorem może być natomiast wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie o powołaniu fundacji może być złożone w akcie założycielskim albo w testamencie.
Co istotne fundację rodzinną będzie mogło utworzyć kilka fundatorów, chyba że mamy do czynienia z fundacją tworzoną w testamencie. W takim wypadku spadkodawca będzie jedynym fundatorem fundacji rodzinnej.
W świetle ustawy o fundacjach rodzinnych do praw i obowiązków fundatora należą:
Beneficjentem fundacji rodzinnej może być co do zasady osoba fizyczna, organizacja beneficjenta. Uprawnieniem beneficjenta jest kierowanie do organów fundacji rodzinnej uwag, opinii lub zaleceń dotyczących działalności tej fundacji. Beneficjent ma także prawo do uzyskania informacji o działalności fundacji rodzinnej osobiście lub przez upoważnioną przez siebie osobę, w szczególności do żądania wglądu do dokumentów fundacji rodzinnej, w tym statutu, sprawozdań finansowych i ksiąg rachunkowych, oraz sporządzania z nich kopii i notatek lub przedstawienia wyjaśnień od zarządu. Beneficjent ma prawo uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów, jeżeli takie uprawnienie przyzna mu statut. Co istotne, beneficjent, na rzecz którego fundacja rodzinna spełniła świadczenie wbrew przepisom prawa lub postanowieniom statutu, jest obowiązany do jego zwrotu.
Do powstania Fundacji rodzinnej wymagane jest wniesienie majątku, a fundusz założycielski – o wartości określonej w statucie, może być nie niższy niż 100.000 zł.
Jako mienie wniesione przez fundatorów do fundacji rozumie się mienie wniesione przez fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo, natomiast jako mienie wniesione przez fundację rodzinną rozumie się mienie wniesione przez inne osoby. Proporcję określa się w części, w jakiej pozostaje suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przypadająca na danego fundatora lub fundację rodzinną do wartości sumy mienia wniesionego przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną.
Fundacja rodzinna co do zasady nie będzie uprawniona do zwrotu fundatorowi mienia wniesionego na pokrycie funduszu założycielskiego w całości ani w części, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie bowiem z istotą fundacji rodzinnej, majątek rodzinny, który został wniesiony do fundacji, nie należy do poszczególnych jej członków, gdyż jego właścicielem jest sama fundacja, natomiast zarówno fundator, jak i beneficjenci fundacji, nie są uprawnieni do poszczególnych części (udziałów) w tym majątku, a jedynie do otrzymywania wypłat z fundacji, określonych w jej statucie.
Wartość mienia wniesionego do fundacji rodzinnej w postaci waluty obcej przelicza się na złote według kursu średniego tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wniesienia mienia.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!