Od 1 lipca 2023 r. wchodzą w życie m.in. zmiany w zakresie doręczeń pism procesowych przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze. Wszystko to za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 9 marca 2023 r., która wprowadza sporo nowości - również dla przedsiębiorców.
Zgodnie z treścią art. 136 § 5 k.p.c., który dodany zostaje od lipca, przedsiębiorcy wpisani do CEIDG, którzy pozostają stroną w procesie sądowym, mają obowiązek powiadomić sąd każdorazowo o zmianie swojego adresu do doręczeń. Powyższe zbliżone jest do sytuacji podmiotów wpisanych do KRS, które dotychczas również miały (i oczywiście dalej mają) taki obowiązek.
Nowelizacja procedury cywilnej wprowadza również do ww. art. 139 nowy § 21 o następującym brzmieniu: „Jeżeli stronie będącej przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie można doręczyć pierwszego pisma w sprawie w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających lub w § 1 ze względu na nieujawnienie w tej ewidencji zmiany adresu do doręczeń, pismo to doręcza się na adres, pod którym strona zamieszkuje. W razie potrzeby doręczenia stronie pisma w sposób przewidziany w art. 1391 koszty doręczenia obciążają tę stronę niezależnie od wyniku sprawy.”. Powyższe oznacza, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą musiały dokonać natychmiast zmiany adresu do doręczeń w rejestrze. Brak zmiany spowoduje próbę doręczenia na adres zamieszkania, a następnie wywoła skutek doręczenia.
Dotychczas bowiem przepis art. 139 §3 k.p.c. przewidywał skutek doręczenia pisma jedynie w zakresie podmiotów wpisanych do KRS. Jeśli sąd nie może doręczyć korespondencji, pozostawia pismo w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia – chyba, że zna nowy adres spółki i może podjąć próbę doręczenia według nowych danych. Powyższe nie miało jednak zastosowania do przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
Obecnie, jeśli adres korespondencyjny przedsiębiorcy nie zostanie zmieniony i nie będzie można doręczyć mu pisma, sąd spróbuje wysłać je na adres zamieszkania. W sytuacji zaś braku odbioru korespondencji, skutek będzie analogiczny jak w przypadku podmiotów wpisanych do KRS – czyli pismo zostanie pozostawione w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Sąd o powyższym powinien pouczyć stronę dokonując pierwszego doręczenia.
Należy zatem podkreślić, że w razie zaniedbania obowiązku uwidocznienia nowego adresu w CEIDG i zaniechania poinformowania sądu o tej zmianie, pismo sądowe kierowane do takiego przedsiębiorcy będzie ostatecznie uznawane za doręczone. Co za tym idzie, biegły będą terminy w których strona może dokonać czynności procesowej. Wskazane przepisy zastosowanie będą miały do spraw wpływających do sądów począwszy od 1 lipca 2023 r.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!