Zespół Prawa Podatkowego Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy z sukcesem prowadził sprawę wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dla spółki komandytowej, w przedmiocie zastosowania preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku wypłaty zysku komplementariusza po podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki oraz otwarciu likwidacji w trakcie roku obrotowego.
We wniosku zadano dwa pytania, pierwsze odnoszące się do tego czy w przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji w roku kalendarzowym 2023 wystąpią dwa lata podatkowe oraz czy po złożeniu CIT-8 za okres do momentu otwarcia likwidacji spółka będzie uprawniona do pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytuły wypłaty zysku na rzecz komplementariuszy o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału każdego komplementariusza w zysku spółki oraz podatku należnego od dochodu za okres od początku roku do momentu otwarcia likwidacji?
W zakresie pierwszego z pytań spółka przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym podjęcie uchwały o rozwiązaniu oraz otwarciu likwidacji spółki będzie skutkowało wystąpieniem dwóch lat podatkowych w roku kalendarzowym 2023. Natomiast odnośnie do drugiego z zadanych pytań przyjęto stanowisko, iż spółka będzie uprawniona do zastosowania preferencyjnego rozliczenia PIT komplementariuszy na zasadach przewidzianych w art. 41 ust. 4e w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz w zw. z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT.
Dyrektor KIS przyznał rację spółce wskazując, że jej stanowisko w obu kwestiach jest prawidłowe.
W odniesieniu do pierwszego z pytań KIS stwierdził, że wobec podjęcia uchwały o rozwiązaniu oraz likwidacji spółki będzie ona zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień i otwarcia likwidacji, a wskutek tego w roku kalendarzowym 2023 wystąpią dwa lata podatkowe w jednym roku obrotowym.
Ponadto, Dyrektor KIS wskazał, że regulacja art. 30a ust. 6a ustawy o PIT uwzględnia zależność pomiędzy dochodem (zyskiem) uzyskanym przez spółkę w danym roku podatkowym a przychodami wspólników z udziału w zysku spółki za ten rok podatkowy. Ustawodawca ukształtował to uprawnienie uwzględniając „modelowy” system podziału zysków, tj. następującą sekwencję zdarzeń:
Zgodnie z powyższym spółka będzie uprawniona do zastosowania preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, albowiem dokonując wypłaty udziału w zysku na rzecz komplementariusza będzie mogła pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy należny z tytułu tej wypłaty o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału każdego komplementariusza w zysku spółki i podatku należnego od dochodu spółki za rok podatkowy przypadający na okres roku podatkowego, który zakończy się w związku z podjęciem uchwały o rozwiązaniu i otwarciu likwidacji spółki.
Podkreślić należy, że sposób stosowania preferencji w rozliczeniu PIT jest kwestią rozbieżności w stanowiskach Dyrektora KIS oraz sądów administracyjnych.
Organy podatkowe wskazują bowiem, że wypłata zaliczki na poczet udziału w zysku podlega bieżącemu opodatkowaniu a spółka zobowiązana jest odprowadzić należny podatek dochodowy od osób fizycznych przypadający na komplementariusza (tak np. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 04 kwietnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1188.2021.1.RR). Natomiast sądy administracyjne podchodzą do zagadnienia odmiennie wskazując, iż podatek PIT powinno się obliczyć i odprowadzić dopiero po zakończeniu roku podatkowego, tj. w czasie gdy będzie znana kwota podatku CIT, o którą PIT mógłby zostać pomniejszony (tak np. wyrok NSA z dnia 03 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18).
Jeżeli masz pytania dotyczące urzędu skarbowego bądź zagadnień takich jak rok podatkowy, zamknięcie roku podatkowego, skorzystaj z usług Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!