Właściciele działek coraz częściej decydują się na postawienie w obrębie swojej działki tzw. domków narzędziowych. Jest to naprawdę wygodny sposób na przechowywanie podstawowych narzędzi ogrodniczych, który jednocześnie nie zajmuje wiele przestrzeni i jest łatwy do postawienia.
W trakcie tego procesu pojawia się pytanie, czy budowa takiego domku wiąże się ze spełnieniem obowiązków administracyjnych. W pierwszej kolejności należy wskazać, że umiejscowienie na działce domku narzędziowego nie wymaga uzyskania pozwolenia przez odpowiedni organ administracyjny. Jednakże, budowa takiego domku może wiązać się z obowiązkiem dokonania jego zgłoszenia na podstawie art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 14 Prawa budowlanego, zgłoszenia wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Poszukując odpowiedzi na popularnych forach internetowych można spotkać się ze sprzecznymi odpowiedziami co do tego, czy takie zgłoszenie faktycznie jest wymagane w przypadku budowy domku narzędziowego. Sprzeczne odpowiedzi w tym zakresie wynikają z braku sformułowania przez ustawodawcę klarownych przepisów.
Zgodnie z przepisami budowlanymi budynek to taki obiekt, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W przypadku domków narzędziowych należy rozpatrzeć, czy w rozumieniu przepisów budowlanych są one budynkiem. Analizie należy poddać tutaj określenie “trwałości związania z gruntem”, a więc problematykę fundamentów. Domki narzędziowe raczej ich nie posiadają. Najczęściej stawiane są ona na płytach betonowych bądź cegłówkach. Jednakże w orzecznictwie przesłanka trwałości związania z gruntem nie jest jednoznaczna z istnieniem fundamentów.
W jednym z wyroków wskazano, że wpływ na to, czy budynek jest trwale związany z gruntem ma jego wielkość, właściwości techniczne oraz fakt, czy został na tyle trwale usadowiony, że została mu zapewniona stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym (por. wyrok NSA sygn. III FSK 4128/21, wyrok WSA w Gliwicach, sygn. II SA/GI 1011/23). Także NSA w jednym z wyroków wskazał, że o braku trwałego związania z gruntem nie świadczy to, że został on postawiony na bloczkach betonowych (cegłach). Fundament nie jest uważany za jedyny wyznacznik trwałości związania z gruntem, jako że istnieją inne rozwiązania pozwalające na podobne (także trwałe) połączenie z gruntem. Tutaj Sąd ponownie podkreśla, że istotne jest, aby taki budynek opierał się naturalnym siłom przyrody (por. wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 526/18).
Powołując się na powyższe stanowiska sądów można wskazać, że jeśli domek narzędziowy jest trwale związany z gruntem, a więc nie grozi mu utrata stabilności ze względu na warunki pogodowe i inne czynniki zewnętrzne to jest w rozumieniu przepisów budowlanych budynkiem, a więc jego postawienie może wiązać się z dokonaniem zgłoszenia. Jako, że przepisy w kwestii budowy domków narzędziowych nie są jednoznaczne, najczęściej rekomenduje się zgłoszenie budowy takiego domku do odpowiedniego organu administracyjnego. W przypadku ewentualnej kontroli, organ wtedy nie będzie miał podstaw do uznania, że postawiony przez właściciela domek narzędziowy stanowi tzw. samowolę budowlaną.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!