Dokonywanie zakupów wiąże się z tym, iż nabywca ponosi ciężar ekonomiczny podatku od towarów i usług (VAT), który stanowi istotną składową ceny. System przepisów o VAT, realizując zasadę jego neutralności przewiduje, że w niektórych przypadkach, nabywcy przysługuje prawo do tzw. odliczenia VAT.
Co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi wykonującemu działalność gospodarczą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do dokonania odliczenia zostało wprowadzone w celu uwolnienia podatnika od ponoszenia ciężaru podatku zapłaconego lub podlegającego zapłacie. W odniesieniu do zasady neutralności wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w orzeczeniu z dnia 15 stycznia 1998 r., w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, stwierdził, że wspólny system podatku od wartości dodanej umożliwia podatnikowi odliczenie podatku VAT zapłaconego przez tego podatnika za towary lub usługi nabyte na potrzeby prowadzonej działalności związane z podejmowaniem czynności opodatkowanych. Trybunał ujmuje prawo do odliczenia podatku naliczonego jako wyraz zasady neutralności, a prawo to nie może być ograniczane przez państwo członkowskie.
Ustawodawca przewidział analogiczne, korzystne rozwiązania także dla rolników ryczałtowych. Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem, a kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Obecnie stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Uzyskanie zwrotu jest uzależnione od spełnienia kilku przesłanek, którymi są m.in. posiadanie statusu rolnika ryczałtowego, dokonywanie dostawy na rzecz czynnego podatnika VAT, otrzymanie faktury VAT RR, której istotnym elementem jest oświadczenie o treści: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.”.
Ponadto, warto pamiętać o tym, że rolnik ryczałtowy, w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
1) wystawiania faktur;
2) prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,
3) składania w urzędzie skarbowym miesięcznej deklaracji VAT, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, jak również
4) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 tej ustawy.
Jednakże należy pamiętać o archiwizacji dokumentów, gdyż rolnik ryczałtowy ma obowiązek przechowywać oryginały faktur VAT RR oraz kopie oświadczeń (o wskazanej wyżej treści) złożonych na potrzeby umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze, przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę. Co istotne, obowiązek ten odnosi się również do faktur VAT RR oraz oświadczeń wystawionych w formie elektronicznej.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!