Od kilku dni głośno jest o piśmie skierowanym do podatnika przez jeden z urzędów skarbowych w Poznaniu, wzywających go do złożenia zeznania CIT-8 z uwagi na nieskuteczność wyboru opodatkowania estońskim CIT, ze względu na posiadanie przez wspólnika spółki udziałów w innej spółce.
Powyższe wywołało niemałe zamieszanie i nie mniej stresu, bowiem w praktyce podatnik byłby zobowiązany zapłacić zaległy CIT obliczony za zasadach ogólnych, a który nie był obliczany z uwagi na specyfikę opodatkowania estońskim CIT.
Podstawą zamieszania była błędna interpretacja przepisów ustawy o CIT przez urzędnika (w kontekście warunku stosowania ryczałtu przez spółki, których wspólnikami są wyłącznie os. fizyczne tj. „osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej” – z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT).
Błąd interpretacyjny polegał na zrównaniu przez urzędnika ww. warunku z posiadaniem przez wspólników spółki opodatkowanej estońskim CIT udziałów w innych spółkach.
Wykładni takiej zaprzeczają objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z 23 grudnia 2021 r. w zakresie opodatkowania ryczałtem, w których na stronie 21 wskazano, że „wspólnik takiej spółki (osoba fizyczna) nie może posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym (art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT). Nie ma natomiast przeszkód, aby wspólnik takiej spółki posiadał udziały lub akcje w innych spółkach kapitałowych czy ogół praw i obowiązków w innej spółce niebędącej osobą prawną”
Ministerstwo Finansów jednak uspokaja i podtrzymuje wykładnię przepisów zaprezentowaną w objaśnieniach – jak wynika z odpowiedzi udzielonej Dziennikowi Gazecie Prawnej (link do publikacji poniżej).
Żródło: Dziennik Gazeta Prawna
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!