Polski Ład wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nową instytucję prawa podatkowego – minimalny podatek dochodowy. Ratio legis wprowadzenia tych zmian była walka ze spółkami, które stosują agresywną optymalizację podatkową i nie płacą w Polsce podatku dochodowego (uszczelnianie systemu podatkowego).
I choć przepisy o podatku minimalnym obowiązują już od prawie dwóch lat, Ministerstwo Finansów zwolniło z obowiązku jego zapłaty osoby prawne (od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku). Ten „okres ochrony” kończy się jednak za niecałe dwa miesiące (wraz z 1 stycznia 2024 roku) i ta swoista nowość w polskim systemie prawa podatkowego zacznie obowiązywać. Czym zatem jest podatek minimalny i kto będzie musiał go zapłacić? Jaka będzie jego stawka i jak powinno ustalić się podstawę opodatkowania?
Jak stanowi art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:
– wynosi 10% podstawy opodatkowania.
A zatem ustawodawca wprowadził dwie przesłanki (warunki) jakie trzeba będzie spełnić by zapłacić minimalny podatek dochodowy. Są to: poniesienie przez podatnika straty ze swojej głównej działalności (1) albo udział dochodów z głównej działalności podatnika w przychodach wynosił maksymalnie 2% (2).
Stawka minimalnego podatku dochodowego wynosić będzie 10% podstawy opodatkowania. Podstawę opodatkowania będzie można ustalić na dwa sposoby:
Podmiotami objętymi obowiązkiem zapłaty podatku minimalnego będą spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe. Ustawodawca wprowadził także szeroki katalog wyłączeń (zwolnień podmiotowych) z zapłaty tego podatku. I tak zgodnie z art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT wyłączeni ze stosowania minimalnego podatku dochodowego są między innymi:
Podsumowując niewątpliwie konstrukcja tego podatku, sposób jego wyliczenia, a także sam fakt tego, że spółka, która naprawdę będzie ponosiła stratę będzie zobowiązana do zapłacenia podatku, przysporzy przedsiębiorcom wielu problemów i trudności. Ponadto warto wspomnieć, że od przyszłego roku państwa członkowskie będą zobowiązane zaimplementować do krajowych porządków prawnych dyrektywę Rady (UE) 2022/2523 z dnia 14 grudnia 2022 roku, która wprowadzi globalny minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!