Zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zarówno zwyczajne jak i nadzwyczajne) zwołuje zarząd. W praktyce oznacza to, że zgromadzenie zwołuje organ, zaś sama czynność jest związana z prowadzeniem spraw spółki. W doktrynie przeważa również pogląd, że jest to czynności przekraczająca zakres zwykłych czynności spółki, w związku z czym zarząd powinien w tym zakresie podjąć stosowną uchwałę.
Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (zarówno zwyczajne jak i nadzwyczajne) zwołuje zarząd. W praktyce oznacza to, że za zwołanie zgromadzenia wspólników odpowiedzialny jest organ, zaś sama czynność jest związana z prowadzeniem spraw spółki. W doktrynie przeważa również pogląd, że jest to czynność przekraczająca zakres zwykłych czynności spółki, w związku z czym zarząd powinien w tym zakresie podjąć stosowną uchwałę.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, uchwała powinna zostać podjęta bezwzględną większością głosów. Uchwała powinna zawierać termin i miejsce, gdzie odbędzie się zwołanie zgromadzenia wspólników oraz porządek obrad. Samo zaproszenie nie musi być jednak podpisane przez wszystkich członków zarządu, a wystarczające jest, aby w imieniu organu działała jedna osoba. Dla uniknięcia wątpliwości, w uchwale można wyznaczyć członka zarządu uprawnionego do wystosowania zaproszeń do wspólników.
W przypadku niezwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników przez zarząd w terminie wyżej wskazanym, rada nadzorcza lub komisja rewizyjna mają prawo do zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników.
Zwołanie zgromadzenia wspólników odbywa się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na sposób liczenia terminu zwołania. Termin zaczyna biec od dnia wysłania zawiadomienia i liczymy go zgodnie z ogólnymi przepisami kodeksu cywilnego. Natomiast istotne jest, aby termin dwóch tygodni upłynął przed datą wyznaczonego zgromadzenia wspólników. Zatem jeżeli zaproszenie na zgromadzenie wspólników zostanie wysłane 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) to, aby zachować termin wskazany w art. 238 § 1 k.s.h., zgromadzenie nie może odbyć się wcześniej niż 27 czerwca 2023 r. (wtorek). Zatem termin dwóch tygodni musi upłynąć w dniu poprzedzającym datę zgromadzenia.
Zamiast listu poleconego lub przesyłki kurierskiej zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi na adres do doręczeń elektronicznych albo pocztą elektroniczną, jeżeli łącznie spełniono dwa warunki:
Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników może się odbyć również w sposób nieformalny, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
Porządek obrad powinien obejmować co najmniej:
Zgodnie z art. 68 ustawy o rachunkowości, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązana jest do udostępnienia wspólnikom rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki, a jeżeli sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania – także sprawozdania z badania – najpóźniej na 15 dni przed Zwyczajnym Zgromadzeniem Wspólników.
Przepis nie wskazuje w jaki sposób ma być udostępnione sprawozdanie. Wydaje się zatem, że może to być zarówno przekazane elektronicznie lub poprzez informację o możliwości przeglądania sprawozdania w siedzibie spółki.
Niewątpliwie ten obowiązek jest konieczny dla prawidłowego przeprowadzenia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. Udziałowcy spółki muszą mieć możliwość zapoznania się ze sprawozdaniami, tak aby mogli w sposób całkowicie świadomy głosować za zatwierdzeniem lub nie tych dokumentów.
Jak wynika z powyższego, prawidłowe przeprowadzenie Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wiąże się z koniecznością spełnienia licznych obowiązków, które ciążą na zarządzie. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się do Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, aby później uchybienia formalne nie stanowiły podstawy do zaskarżenia uchwał.
W przypadku zasięgnięcia potrzeby porady prawnej w temacie opisanym w niniejszym artykule lub w innej sprawie, udaj się do Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!