Wprowadzenie nowych zasad
Od dnia 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady rozliczania prosumentów objętych systemem net-billing. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 4b ust. 1 ustawy OZE), do dnia 30 czerwca 2024 r., wyliczenie wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej i prosumenta zbiorowego energii odnawialnej, zapisanej na depozycie prosumenckim, odbywało się według rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej (RCEm). Natomiast od dnia 1 lipca 2024 r. wartość tej energii będzie wyliczana w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej (RCE).
Zmiany te są efektem aktualnych regulacji zawartych w ustawie OZE. Projekt ustawy zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zdążył bowiem wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Nowelizacja ustawy, mająca na celu zwiększenie przewidywalności rozliczeń w net-billingu, jest wciąż w trakcie konsultacji.
Brak uchwalenia nowelizacji ustawy o OZE ze zmianami w net-billingu zapowiedzianymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oznacza, że 1 lipca br. weszła w życie cena godzinowa. Obejmie ona wszystkich prosumentów korzystających z net-billingu. Obecnie nie wiadomo, czy po uchwaleniu zmian zaproponowanych w projekcie dotychczasowi prosumenci korzystający z systemu net-billing będą mogli wrócić do rozliczeń po cenie miesięcznej. Nie jest również jasne, jak zostanie potraktowana energia wprowadzona przez nich do sieci w międzyczasie.
Nowe regulacje mogą sprawić, że oddana do sieci wygenerowana nadwyżka energii może być rozliczana po bardzo niskiej cenie z powodu spadku cen energii na giełdzie. Wysyłanie nadwyżek przez prosumentów w tym samym czasie może prowadzić do niższych wartości energii odkładanych w ramach depozytu prosumenckiego.
Reasumując, projektowane zmiany w regulacjach mają na celu zwiększenie opłacalności inwestycji w instalacje prosumenckie, a także osiągnięcie większych korzyści z produkcji energii na własne potrzeby w mikroinstalacji.
Jak zapewnia projektodawca, zmiany nie będą miały wpływu na pozostałych odbiorców energii, gdyż dotyczą rozliczeń prosumenta ze spółką obrotu za wprowadzoną przez niego do sieci elektroenergetycznej energię elektryczną i pobraną przez niego z sieci w czasie, gdy mikroinstalacja jej nie wytwarza.
Dodatkowo, z powodu braku jednoznacznego sposobu rozliczenia nadwyżek energii z systemu net-metering projektodawca proponuje wprowadzenie zmiany art. 4c ust. 9 ustawy OZE.
Zgodnie z treścią przepisu zawartą w projekcie, w przypadku zmiany systemu rozliczania wprowadzonej energii do sieci, do konta prosumenta zostanie doliczona wartość energii elektrycznej wytworzonej i niezużytej przez prosumenta energii odnawialnej lub prosumenta zbiorowego energii odnawialnej, który korzystał z rozliczenia w systemie net-metering. Wartość tej energii będzie ustalana na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej obowiązującej dla miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym prosument kończy rozliczanie się w oparciu o system rozliczeń net-metering.
Projektowane zmiany w ustawie przewidują także możliwość korygowania danych pomiarowych w związku z rozliczeniem ceny RCEm przez kolejne 12 miesięcy po miesiącu rozliczanym. Proponuje się zmianę progu takiej korekcji z 0,1% do 2%, co ma na celu zmniejszenie liczby koniecznych korekt rozliczeń oraz obniżenie kosztów rozliczania prosumentów działających w systemie net-billingu.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!