Przejęcie spółki, w tym spółki komandytowej jest jednym ze sposobów łączenia się spółek w trybie określonym w art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
Zgodnie ze wskazanym przepisem, połączenie może być dokonane:
1) przez przejęcie tj. przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej;
2) przez zawiązanie nowej spółki tj. przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały albo akcje nowej spółki.
Powyższe oznacza, że przejęcie spółki komandytowej oznacza przeniesienie jej całego majątku na inną spółkę przejmującą. W kontekście spółek osobowych należy jednak wskazać, że łączenie spółek osobowych może nastąpić przez przejęcie jedynie przez spółkę kapitałową. Oznacza to, że spółka osobowa (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej) nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Wobec powyższego, aby mówić o przejęciu spółki komandytowej przez komplementariusza, należy w pierwszej kolejności dokonać rozróżnienia w kontekście formy prawnej:
Zgodnie z art. 518 k.s.h., proces przejęcia rozpoczyna się od sporządzenia planu połączenia, który musi zawierać m.in.:
Do planu połączenia należy dołączyć: projekt uchwał o połączeniu spółek, projekt zmian umowy spółki przejmującej, ustalenie wartości majątku spółki przejmowanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu połączenia, oświadczenie zawierające informację o stanie księgowym spółki sporządzoną dla celów połączenia na dzień, na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu połączenia, przy wykorzystaniu tych samych metod i w takim samym układzie jak ostatni bilans roczny.
Plan połączenia podlega zgłoszeniu do KRS oraz ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (art. 519 k.s.h.).
Gdy spółką przejmującą jest spółka akcyjna albo spółka komandytowo-akcyjna, plan połączenia należy poddać badaniu przez biegłego w zakresie poprawności i rzetelności. W innym przypadku plan połączenia należy poddać badaniu biegłego, gdy zażąda tego co najmniej jeden ze wspólników łączących się spółek, składając w spółce, której jest wspólnikiem, pisemny wniosek w terminie 7 dni od powiadomienia o zamiarze połączenia.
Łącząca się spółka zawiadamia wspólników, którzy nie prowadzą spraw spółki, dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników, o zamiarze połączenia z inną spółką. Pierwszego zawiadomienia dokonuje się nie później niż na sześć tygodni przed planowanym dniem podjęcia uchwały o połączeniu, a drugiego w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia. Zawiadomienie to powinno określać co najmniej miejsce oraz termin, w którym wspólnicy mogą się zapoznać z dokumentami. Termin ten nie może być krótszy niż miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu.
Łączenie się spółek wymaga podjęcia stosownych uchwał, które różnią się w zależności od rodzaju spółek uczestniczących w procesie.
W przypadku łączącej się spółki kapitałowej, uchwała zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia musi zostać przyjęta większością trzech czwartych głosów, przy czym konieczne jest reprezentowanie co najmniej połowy kapitału zakładowego, chyba że umowa lub statut spółki przewidują bardziej surowe warunki.
W spółkach komandytowych lub komandytowo-akcyjnych wymagane jest z kolei uzyskanie jednomyślnej zgody komplementariuszy oraz uchwały komandytariuszy lub akcjonariuszy, popartej głosami reprezentującymi co najmniej trzy czwarte sumy komandytowej bądź kapitału zakładowego, zgodnie z umową lub statutem.
Jeśli w procesie łączenia uczestniczą spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne posiadające akcje różnego rodzaju, uchwały podejmowane są w drodze głosowań oddzielnymi grupami.
Każda uchwała powinna zawierać zgodę na plan połączenia, propozycje zmian umowy lub statutu spółki przejmującej, bądź treść umowy lub statutu nowej spółki. Powyższe uchwały wymagają sporządzenia protokołu przez notariusza.
Zarząd łączącej się spółki kapitałowej i wspólnicy prowadzący sprawy łączącej się spółki osobowej zgłaszają do sądu rejestrowego połączenie spółek w celu wpisania do rejestru.
Wykreślenie przejmowanej spółki osobowej z rejestru może nastąpić nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej. W przypadku gdy siedziby właściwych sądów rejestrowych znajdują się w różnych miejscowościach, sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmującej zawiadamia z urzędu niezwłocznie sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmowanej o wpisie. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przejmowanej przekazuje z urzędu dokumenty spółki wykreślonej z rejestru, celem ich przechowania, sądowi rejestrowemu właściwemu według siedziby spółki przejmującej.
W wyniku połączenia spółka komandytowa traci byt prawny, a jej majątek (aktywa i pasywa), prawa i obowiązki przechodzą na spółkę kapitałową w drodze sukcesji uniwersalnej, a spółka przejmująca wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Co do zasady, następuje również przejście wszelkich umów, zezwoleń i koncesji na spółkę przejmującą. Spółka przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i wykreślona z KRS.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!