Obowiązki związane z raportowaniem schematów podatkowych (MDR) mogą być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Krajowa Informacja Skarbowa milczy jednak na ten temat
Po szeregu wydanych przez wojewódzkie sądy administracyjne wyroków potwierdzających możliwość wydawania interpretacji indywidualnych na temat przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR), zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przychylający się do tego orzecznictwa. Dotychczas jednak nie wydano w tym zakresie jakiejkolwiek interpretacji indywidualnej.
Dotychczas Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentował stanowisko zgodnie, z którym przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) nie są przepisami prawa materialnego, a tym samym nie mogą być przedmiotem interpretacji dokonywanej przez Krajową Informację Skarbową. Organ stanowisko takie uzasadniał tym, że przepisy regulujące obowiązki związane z raportowaniem schematów podatkowych nie odnoszą się przecież do kwestii związanych z powstaniem obowiązku podatkowego, czy ustalenia jego wysokości, co czyni je przepisami procesowymi. Na tej podstawie postępowania dotyczące wniosków o wydanie interpretacji kończyły się postanowieniem w zakresie odmowy ich wydania.
Na początku 2020 roku pojawiały się już pierwsze orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych korzystne dla wnioskodawców i potwierdzające ich prawo do aplikowania z wnioskami o wydanie interpretacji w zakresie obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych, uznając tym samym przepisy prawa regulujące te obowiązki za materialnoprawne. Orzecznictwo to jednak nie było jednolite. Przełomowy w sprawie był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2021 r. sygn. I FSK 1703/20. Sąd stając po stronie wnioskujących wskazał na dwie istotne kwestie związane z przepisami o schematach:
Poza wyżej wymienionymi argumentami Sąd wskazał jeszcze na brak wyraźnego zakazu wydawania interpretacji w zakresie tych przepisów oraz obwarowanie tych przepisów sankcjami karno-skarbowymi.
Mimo, iż od wydania powyższego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego upłynęło już półtora roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dalszym ciągu nie wydał interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna w artykule „Schematy podatkowe znów trafią na wokandę” z 1 sierpnia 2022 r. „w pięciu sprawach dotyczących MDR zakończonych wyrokami sądu kasacyjnego dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wystosował do podatników wezwania o doprecyzowanie stanu faktycznego. Trzy zakończyły się wydaniem postanowienia o pozostawieniu wniosku o wydanie interpretacji bez rozpatrzenia, z czego jedno zostało już zaskarżone do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W pozostałych dwóch przypadkach podatnicy uzupełnili wprawdzie stan faktyczny, ale fiskus i tak przygotowuje postanowienia o pozostawieniu wniosków bez rozpatrzenia”[1]. Z powyższego wynika więc, że mimo korzystnego dla podatników orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego Krajowa Informacja Skarbowa dalej niezrozumiale opiera się przez rozstrzyganiem merytorycznie wniosków podatników dotyczących przepisów związanych z raportowaniem schematów podatkowych. Takiego podejścia nie można ocenić inaczej niż negatywnie, bowiem interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej mogłyby być istotnym wsparciem dla wnioskujących w stosowaniu i tak już bardzo skomplikowanych przepisów o schematach.
Autor: Mateusz Kowalski aplikant radcowski.
[1] Dziennik Gazeta Prawna, 1 sierpnia 2022 r., „Schematy podatkowe znów trafią na wokandę” https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8502403,schematy-podatkowe-mdr-sad-administracyjny.html
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!