Dokonując podziału źródła energii możemy podzielić je na odnawialne (OZE) i nieodnawialne. Najważniejszą cechą odnawialnych źródeł energii jest ich niewyczerpalność i łatwa odnawialność. Energia słoneczna, geotermalna, energia wody i wiatru są w zasadzie niemożliwe do wyczerpania. Dla porównania, nieodnawialne źródła energii mają ograniczone zasoby, które stopniowo ulegają wyczerpaniu. Węgiel, ropa naftowa, czy gaz ziemny z upływem lat kończą się w coraz większym stopniu.
W polskim porządku prawnym, aktem normatywnym, który określa sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii jest Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1436 ze zm.). Ustawa ta zawiera także definicję odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z treścią art. 2 pkt 22) przez odnawialne źródła energii należy rozumieć „odnawialne, niekopalne źródła energii, obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i płynów morskich, energię otoczenia, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu, biopłynów oraz z wodoru odnawialnego”.
Zgodnie z powyższą ustawą, do odnawialnych źródeł energii należą w szczególności:
Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, to mogą być one wykorzystywane zarówno w energetyce państwowej, jak również w gospodarstwach domowych oraz w przedsiębiorstwach.
W przypadku przedsiębiorstw, w zależności od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, można korzystać w zasadzie z systemów i instalacji, opartych na dowolnym źródle energii, aczkolwiek w praktyce najczęściej spotyka się, że przedsiębiorstwa sięgają po rozwiązania oparte na fotowoltaice oraz pompach ciepła.
Oprócz powyższego, w przedsiębiorstwach odnawialne źródła energii mogą być stosowane w połączeniu z innymi rozwiązaniami z zakresu ekologii oraz zrównoważonego rozwoju, w tym m.in.:
Podkreślenia wymaga, że przejście na odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwie na początkowym etapie wymaga zaangażowania kapitału oraz wykonania niezbędnych prac w budynkach lub bezpośrednio w ich otoczeniu, aczkolwiek zalety przejścia na odnawialne źródła energii przedsiębiorcy mogą odczuć zaledwie już po kilku miesiącach.
Wśród najważniejszych korzyści korzystania z OZE w przedsiębiorstwach wskazać należy przede wszystkim na:
Jedną z najważniejszych zalet zastosowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwie jest możliwość obniżenia bieżących kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że energia elektryczna w Polsce należy do jednej z najdroższych w Europie. W najbliższym czasie nie zanosi się na większe zmiany, ponieważ w Polsce transformacja energetyczna przebiega nadal zbyt wolno. To stanowić powinno najważniejszą przyczynę, z powodu której coraz więcej przedsiębiorstw powinno zdecydować się na inwestycję w odnawialne źródła energii.
W ostatnim czasie, ceny prądu wzrastają w bardzo szybkim tempie. Jest to spowodowane przede wszystkim pandemią COVID-19 oraz zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę, co wywołało ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Przejście na odnawialne źródła energii oznacza przede wszystkim spokój i pewność, że ceny energii nie będą wzrastały w najbliższej przyszłości.
Inną ważną zaletą odnawialnych źródeł energii jest potencjalna możliwość zwiększenia prestiżu przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa, które w swojej działalności gospodarczej wykorzystują odnawialne źródła energii mogą zyskać prestiż oraz uznanie w oczach klientów, kontrahentów oraz potencjalnych interesariuszy.
Transformacja energetyczna Unii Europejskiej, to jeden z priorytetów krajów członkowskich. Europejskie prawo klimatyczne obliguje, by do 2050 r. Unia Europejska stała się neutralna klimatycznie. To wynik zobowiązania podjętego przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie przy podpisywaniu porozumienia paryskiego w 2015 r.
W celu osiągnięcia powyższego, Unia Europejska wprowadziła wiele programów wsparcia, z których mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe, co ma ułatwić dostęp do technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Przejawia się to przede wszystkim w możliwości uzyskania dotacji, ale także uzyskania szybszej stopy zwrotu z inwestycji.
Każdy przedsiębiorca będący prosumentem ma możliwość odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii w odnawialnych źródłach energii. Rozwiązanie to stwarza możliwość generowania dodatkowych zysków w przypadku podmiotów, których wielkość instalacji i ilość produkowanej przez nią instalacji przekracza bieżące zapotrzebowanie przedsiębiorstwa.
Odnawialne źródła energii to także pozytywny wpływ na środowisko, poprzez zahamowanie negatywnych postępujących zmian klimatycznych. Aktualnie, skutki zmian klimatycznych odczuwa każdy z nas. Coraz częściej bowiem mamy do czynienia z postępującymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: susze, fale upałów, ulewne deszcze, huragany, powodzie, czy zakwaszenie oceanów oraz utrata różnorodności biologicznej. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii może ograniczyć to tempo zmian.
Podsumowując wskazać należy, że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwie niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim pozyskiwanie energii odnawialnej daje możliwość nieograniczonego wytwarzania prądu stałego. W odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii, do których zaliczamy w szczególności paliwa kopalne w postaci gazu ziemnego, czy ropy naftowej, odnawialne źródła energii nigdy się nie skończą. Co więcej, odnawialne źródła energii w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne. Większość odnawialnych źródeł energii jest ponadto bezemisyjna, co skutecznie wpływa na poprawę zdrowia społeczeństwa oraz polepszenie stanu środowiska naturalnego, chroniąc ludzi przed skutkami katastrofy klimatycznej.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!