Od dnia 13 października 2022 r. spółka dominująca może wydać spółce zależnej uczestniczącej w grupie spółek wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki, jeśli jest to uzasadnione interesem grupy spółek, a przepisy szczególne nie stanowią inaczej (art. 212 Kodeksu spółek handlowych). Celem wprowadzenia ww. przepisu było przyznanie spółce dominującej uprawnienia umożliwiającego sprawne zarządzanie grupą spółek. Jakie są jednak warunki wydania wiążącego polecenia spółce zależnej?
Regulacja dotycząca wiążącego polecenia ma zastosowanie jedynie do spółek, które są w relacji zależności wobec spółki dominującej, co jest z kolei jest wyznaczane poprzez zaistnienie co najmniej jednej z relacji, o których mowa w art. 4 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.
Zgromadzenie wspólników/walne zgromadzenie spółki zależnej musi podjąć uchwałę o uczestnictwie w grupie spółek w sposób właściwy dla danego rodzaju spółki kapitałowej (sp. z o.o. oraz P.S.A. – brak wymaganej formy szczególnej uchwały, S.A. – protokół sporządzony przez notariusza). Podjęcie ww. uchwały wymaga uzyskania większości kwalifikowanej (3/4 głosów). Treść uchwały powinna minimalnie zawierać:
Nie wymaga się, aby uchwała wskazywała pozostałe spółki zależne uczestniczące w grupie. Dodatkowo uczestnictwo spółki dominującej oraz spółek zależnych w grupie spółek musi zostać ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym – wniosek w tej sprawie powinien zostać złożony przez spółkę w ciągu 7 dni od dnia podjęcia uchwały.
Wiążące polecenie powinno zostać wydane w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności przez organ reprezentujący spółkę dominująca. Treść wiążącego polecenia musi zawierać obligatoryjnie następujące elementy:
Nawet po przekazaniu spółce zależnej wiążącego polecenia, spółka dominująca ma możliwość jego odwołania, co może wiązać się z:
Wydanie wiążącego polecenia i jego przekazanie do spółki zależnej nie wiąże się automatycznie z nałożeniem na spółkę zależną obowiązku jego wykonania. Zarząd spółki zależnej musi obligatoryjnie podjąć uchwałę o wykonaniu wiążącego polecenia, o ile nie wystąpią przesłanki odmowy jego wykonania wynikające z art. 214 Kodeksu spółek handlowych.
Pierwsza przesłanka odmowy wykonania wiążącego polecenia jest bezwzględnie obowiązująca, tj. nie można jej zmodyfikować w umowie lub statucie i dotyczy każdego rodzaju spółki zależnej – w tym jednoosobowej. Odnosi się ona do wystąpienia sytuacji, w której realizacja wiążącego polecenia doprowadziłaby do niewypłacalności albo zagrożenia niewypłacalnością spółki zależnej.
Zarówno pojęcie niewypłacalności, jak i zagrożenia niewypłacalnością są terminami ustawowymi. „Niewypłacalność” zgodnie z art. 11 ustawy – Prawo upadłościowe to utrata zdolności wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub sytuacja, w której wartość zobowiązań pieniężnych przekracza wartość majątku należącego do spółki zależnej, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące. Za to „zagrożenie niewypłacalnością” na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oznacza sytuację ekonomiczną spółki zależnej, która wskazuje, że w niedługim czasie może ona stać się niewypłacalna.
Druga przesłanka dotyczy wyłącznie spółek zależnych, które nie są spółkami jednoosobowymi i wiąże się z zaistnieniem – jednocześnie – uzasadnionej obawy:
Powyższa przesłanka ma charakter dyspozytywny, co oznacza, ze jej zakres może zostać zmodyfikowany w umowie lub statucie spółki – przykładowo poprzez skrócenie lub wydłużenie terminu na naprawienie szkody poniesionej przez spółkę zależną.
Uchwała o odmowie wykonania wiążącego polecenia powinna zawierać uzasadnienie, wskazujące na wystąpienie jednej z wymienionych powyżej przesłanek. O fakcie podjęcia uchwały w sprawie wykonania lub odmowy wykonania wiążącego polecenia spółka zależna ma obowiązek poinformować spółkę dominującą. Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają w jaki sposób informacja ta ma zostać przekazana, dlatego rekomenduje się zachowanie przynajmniej formy dokumentowej. Pozwoli to na późniejsze przeprowadzenie dowodu, że spółka zależna zrealizowała ciążący na niej obowiązek informacyjny.
Na koniec warto wspomnieć, że zgodnie z art. 214 § 3 Kodeksu spółek handlowych dodatkowe przesłanki odmowy wykonania wiążącego polecenia mogą zostać wskazane przez spółkę w jej umowie lub statucie. W takiej sytuacji spółka nie ma obowiązku realizowania sformalizowanego trybu odmowy wykonania wiążącego polecenia (poprzez podjęcie stosownej uchwały).
Skuteczne wprowadzenie w umowie spółki lub statucie dodatkowych przesłanek odmowy wykonania wiążącego polecenia pociąga za sobą obowiązek odkupienia przez spółkę dominującą udziałów bądź akcji wspólników lub akcjonariuszy spółki zależnej, którzy nie wyrazili zgody na taką zmianę. Zgłoszenie żądania odkupienia udziałów lub akcji powinno nastąpić w ciągu dwóch dni od dnia zakończenia zgromadzenia wspólników/walnego zgromadzenia spółki zależnej. Jeśli chodzi o nieobecnych na posiedzeniu to na zgłoszenie swojego żądania mają oni:
Wspólników lub akcjonariuszy, którzy nie zgłosili żądania w ww. terminach – uważa się za wyrażających zgodę na taką zmianę.
Jeśli interesują Cię spółki zależne i chcesz uzyskać więcej informacji w tym temacie lub chcesz skorzystać z porady prawnej w innej sprawie, skorzystaj z usług Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!