Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej (Dz.U. 2023 poz. 326 dalej jako: „u.f.r.”) przewiduje prowadzenie przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Jednakże, prowadzenie działalności gospodarczej przez Fundację Rodzinną zostało silnie ograniczone przez ustawodawcę. Należy wskazać, iż Fundacja Rodzinna nie miała stanowić nowej formy prawnej do prowadzenia działalności. Celem Fundacji Rodzinnej miała być przede wszystkim ochrona mienia oraz osób powiązanych z fundatorem przed ryzykiem.
Ustawodawca wprowadza szeroko okrojony zakres przedmiotu prowadzenia działalności gospodarczej przez Fundację Rodzinną (art. 5 u.f.r.), tj. tylko w zakresie:
Należy podkreślić, że powyższy katalog jest enumeratywny, co znaczy że Fundacja Rodzinna nie może prowadzić działalności gospodarczej w innym celu niż zostało to wskazane w art. 5 u.f.r.
Zgodnie z powyższym możemy wskazać, iż Fundacja Rodzina nie może prowadzić bezpośredniej działalności handlowej, usługowej, produkcyjnej ani jakiejkolwiek innej działalności operacyjnej. Przedmiotem działalności jest przede wszystkim zarządzanie i pomnażanie majątku przekazanego przez Fundatora.
Fundacja Rodzinna ma na celu uporządkowanie sukcesji majątkowej w rodzinie. A więc, w przypadku gdy w rodzinie znajduje się firma proces spadkowy poprzez samo istnienie Fundacji Rodzinnej jest ułatwiony dla spadkobierców. Fundator może określić w statucie zasady wypłacania środków Beneficjentom, co pozwala na skuteczne zarządzanie majątkiem i jest rozwiązaniem długoterminowym.
Fundacja Rodzinna zgodnie z art. 3 nabywa osobowość prawną z chwilą wpisu do Rejestru Fundacji Rodzinnych. Przez to Fundacja Rodzinna posiada własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego Fundatora. Ustawa o fundacji rodzinnej wprost wskazuje, że Fundator nie odpowiada za zobowiązania Fundacji Rodzinnej. W dalszej części należy zwrócić uwagę również na art. 23 ust. 3 który rozstrzyga o odpowiedzialności Fundacji Rodzinnej w organizacji, a więc z chwilą sporządzenia aktu założycielskiego, ale przed jej wpisaniem do rejestru. Zgodnie z nim Fundacja Rodzinna w organizacji zarządza we własnym imieniu posiadanym majątkiem i zapewnia jego ochronę, w szczególności nabywa prawa w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciąga zobowiązania, pozywa i jest pozywana.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!