Rozpoczęcie robót budowlanych jest możliwe po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę przybiera postać decyzji administracyjnej i jest wydawane zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania administracyjnego. Decyzja nie musi być ostateczna w toku instancji, co oznacza, że prace można rozpocząć już po uzyskaniu decyzji w pierwszej instancji.
Co do zasady rozpoczęcie:
wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przez budową należy przez rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Roboty budowlane to termin prawny, który odnosi się do różnych rodzajów działań związanych z obiektami budowlanymi. Pod tym pojęciem kryje się zarówno proces wznoszenia nowych budynków, jak i różnorodne prace takie jak przebudowa, montaż, naprawa czy też demontaż istniejących struktur. Obejmuje to więc zarówno proces tworzenia nowej struktury, jak i modyfikowanie, naprawianie istniejących obiektów lub ich usuwanie. Pod pojęciem montażu rozumie się przygotowanie i łączenie gotowych elementów w celu stworzenia pełnostrukturnego obiektu, natomiast rozbiórka odnosi się do działań mających na celu zdemontowanie i usunięcie budowli z terenu.
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, którą w pierwszej instancji wydaje starota (lub prezydent w miastach na prawach powiatu). Wniosek w tym przedmiocie można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej. Do wniosku należy dołączyć wiele załączników. m.in. projekt budowalny; zaświadczenie, że osoba, która go sporządziła, jest uprawniona do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie; oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością; decyzję o warunkach zabudowy (jeżeli brak jest Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego).
Pozwolenie na budowę powinno zostać wydane w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli tak się nie stanie, organ wyższego stopnia może wymierzyć organowi architektoniczno-budowlanemu karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Rozpoczęcie robót na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę musi nastąpić w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Prawo budowlane dopuszcza również przerwę w rozpoczętej budowie, lecz nie na dłużej niż 3 lata.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu pozwolenia na budowę skontaktuj się z Kancelarią HWW.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!