Zaledwie po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie pojawiła się kolejna, duża, nowelizacja tzw. Polskiego ładu (Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw Dz.U. z 2022 r. poz. 1265). Tym razem uwzględniono część postulatów opinii publicznej oraz ekspertów, zrewidowano dotychczasowe poglądy oraz zmieniono przepisy przywracając także rozwiązania, które wcześniej obowiązywały a okazały się korzystniejsze niż nowsze pomysły. Znaczne zmiany dotknęły w szczególności ulg i preferencji podatkowych. Oto przykłady kilku z nich.
Przez jednych chwalona, raczej przez większość krytykowana ze względu na poziom skomplikowania rozliczeń oraz zasad jej stosowania. Ulga dla klasy średniej znika z przepisów. Skomplikowany algorytm przyjęty przez ustawodawcę nie spotkał się z ciepłym przyjęciem pracowników, pracodawców oraz księgowych, na których spoczywałby największy ciężar związany z prawidłowym prowadzeniem dokumentacji. Wadą rozwiązania był także ograniczony zakres podmiotowy, którego rozszerzenie również nastręczało ustawodawcy wielu trudności. W zamierzeniu likwidacja tej ulgi ma zostać zrekompensowana obniżeniem stawki podatku w tzw. pierwszym progu do wysokości 12%.
Doczekaliśmy się likwidacji krzywdzącej dla wielu „ulgi” ograniczającej odliczenie od podatku przez osoby samotnie wychowujące dzieci do kwoty 1.500 zł co okazało się rozwiązaniem nietrafionym, które w rzeczywistości skutkowałoby wymierną stratą przez niektórych uprawnionych wskutek zmniejszenia ulgi w porównaniu do poprzednio obowiązujących zasad.
Ustawodawca zdecydował się więc na zmianę w tym zakresie poprzez wprowadzenie mechanizmu preferencyjnego opodatkowania opartego na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7, przy czym do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach wynikających z ustawy o PIT, jeżeli rodzic lub opiekun prawny będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, pod warunkiem, że taka osoba w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci:
1) małoletnie,
2) pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie.
Z powyższym koresponduje zmiana treści art. 7 ustawy o PIT, w którym do katalogu dochodów dodaje się renty. Ma to na celu objęcie rent preferencją w postaci skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Dodatkowo, renta taka ma nie być wliczana w podstawę wymiaru składki zdrowotnej.
Doprecyzowanie niektórych ulg
Nowelizacja wprowadza także zmiany doprecyzowujące w zakresie m.in.:
W ramach zwolnień rozszerzono objęty nimi rodzaj przychodów o zasiłek macierzyński, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zmiany obowiązujące od dnia 01 stycznia 2023 r. obejmują doprecyzowanie odliczeń od podstawy obliczenia podatku wskazując, że ulgę będą stanowić wydatki:
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!