W większości przypadków, dla spółek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zbliża się termin, w którym powinny zostać już sporządzone sprawozdania finansowe za 2021 r. W ostatnich latach, z uwagi na pandemię, termin sporządzania sprawozdań finansowych został wydłużony do 30 czerwca 2022 r. Terminem ostatecznym zatwierdzenia tych sprawozdań podobnie, jak w poprzednim roku, jest 30 września br. Natomiast sprawozdania i zatwierdzające je uchwały wysyłamy w ciągu 15 dni od dnia podjęcia uchwał, nie później jednak niż do 15 października 2022 r.
Aby spełnić powyższe obowiązki w pierwszej kolejności spółka powinna dysponować sporządzanym przez swoją księgowość sprawozdaniem finansowym, które powinno zostać podpisane zarówno przez osobę sporządzającą sprawozdanie, jak i przez kierownika jednostki.
Sprawozdania finansowe za poprzedni rok obrotowy zatwierdzane są uchwałą przez wspólników spółki. Jednak w porządku obrad powinny znaleźć się również inne uchwały, m.in. dotyczące zysku bądź straty wykazanej w rachunku zysków i strat ujętym w sprawozdaniu lub też w przedmiocie udzielenia bądź odmowy udzielenia absolutorium członkom organów.
Warto również dokonać analizy w zakresie konieczności sporządzenia sprawozdania z działalności jednostki, które w zależności od rodzaju formy prawnej spółki, sporządza Zarząd bądź Komplementariusz spółki.
Ustawa o rachunkowości wyraźnie stanowi, na kim spoczywa obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności, określa szczegółowe elementy jakie powinny znajdować się w tym sprawozdaniu oraz wskazuje, kiedy nie trzeba go sporządzać.
W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych, a także tych spółek jawnych i komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, oraz w przypadku specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych, kierownik jednostki sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, sprawozdanie z działalności jednostki. (art. 49).
Oczywiście przedmiotem obrad właściwego dla danej spółki organu mogą być również inne sprawy dotyczące funkcjonowania spółki, przykładowo powołanie członków Zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na nową kadencję, jeżeli zgodnie z art. 202 § 1 ksh mandat dotychczasowych członków Zarządu wygasa. Należy mieć bowiem na uwadze, iż zgodnie z ww. przepisem:
§ 1 Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, oraz
§ 2 W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Pamiętajmy, że za niezłożenie sprawozdań finansowych w terminie grożą określone sankcje, chociażby takie jak: kara grzywny, ograniczenia, a także pozbawienia wolności. Sąd rejestrowy może wezwać do złożenia sprawozdania, a jeżeli spółka nie zastosuje się do tego wezwania, może zostać również wszczęte względem niej postępowanie przymuszające. Jeżeli i to nie odniesienie skutku, sąd może wymierzyć grzywnę, nawet wielokrotnie. W razie niezłożenia sprawozdania za 2 kolejne lata obrotowe należy liczyć się z możliwością wszczęcia postępowania o rozwiązanie podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Warto więc pamiętać o tych kluczowych datach:
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!