Połączenie spółek przez przejęcie jest jedną z odmian transformacji oraz łączenia się spółek uregulowaną w Kodeksie spółek handlowych. Polega ono, idąc za definicją kodeksową, na przeniesieniu całego majątku spółki (zwanej spółką przejmowaną) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej. Drugim obok połączenia przez przejęcie sposobem łącznie się spółek jest łączenie się spółek przez zawiązanie nowej spółki.
Zgodnie z podstawową zasadą funkcjonującą przy łączeniu, spółki kapitałowe mogą łączyć się ze sobą oraz ze spółkami osobowymi. Spółka osobowa jednak, za wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej (a więc spółka jawna, partnerska, komandytowa), nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Często występującym przykładem jest przejmowanie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej będącej wspólnikiem tej spółki z o.o.
Spółki osobowe mogą łączyć się ze sobą tylko poprzez zawiązanie spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna) albo spółki komandytowo-akcyjnej albo przejęcie przez spółkę komandytowo-akcyjną. Nadto, w połączeniu mogą brać udział więcej niż dwie spółki, co oznacza, że spółka przejmująca może dokonać przejęcia więcej niż jednej spółki.
Należy również pamiętać, że nie może się łączyć spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości bez względu na jej formę prawną.
Skuteczne przeprowadzenie procesu połączenia spółek przez przejęcie prowadzi do sytuacji, w której majątek spółki przejmowanej przechodzi w drodze sukcesji uniwersalnej na spółkę przejmującą. Spółka przejmująca wstępuje co do zasady we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, zaś jej wspólnicy stają się wspólnikami spółki przejmującej otrzymując jej akcje bądź udziały. Połączenie przez przejęcie wywołuje skutek w chwili rejestracji połączenia w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku przejęcia, spółka przejmowana traci swój byt prawny – zostaje rozwiązana bez konieczności przeprowadzania postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia jej z KRS.
Łączenie się spółek przez przejęcie jest złożonym i czasochłonnym procesem wymagającym przygotowania szeregu dokumentów korporacyjnych oraz finansowych zgodnie z harmonogramem i we właściwej kolejności. Proces ten dzieli się co do zasady na 3 etapy:
W pierwszej kolejności jednak, zanim organy zarządcze przystąpią do przygotowywania całej dokumentacji transakcyjnej warto by dokonały badania prawnego spółki lub spółek przejmowanych czyli tzw. badania due diligence.
Due diligence jest badaniem prawnym spółki poprzez dokonanie analizy jej dokumentacji będącej przedmiotem tego badania – korporacyjnej, finansowej, podatkowej i innej w zależności od charakteru prowadzonej działalności. Weryfikacji poddaje się zawierane przez spółkę umowy, wzorce umów, regulaminy, procedury funkcjonujące w spółce – przykładowo procedurę ochrony danych osobowych, przestrzeganie przepisów prawa pracy, fakt prowadzenia lub brania udziału w postępowaniach sądowych. Badaniu może podlegać całość dokumentacji lub określony zakres działalności interesujący audytora. Szczegółowy, odrębny audyt często dotyczy sfery podatkowej przedsiębiorstwa.
Badanie due diligence ma na celu zidentyfikowanie i oszacowanie ryzyka związanego z inwestycją, określenie struktury własnościowej, kosztów, rynku i przychodów, skutkiem czego można dokonać rzetelnej wyceny przedsiębiorstwa dla potencjalnego inwestora. Badanie due diligence przeprowadzane jest nie tylko w przypadku łączenia się spółek, ale również we wszystkich innych sytuacjach, gdy planowana jest transakcja na majątku przedsiębiorstwa, np. w ramach sprzedaży jego udziałów, akcji, praw, czy też zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Po dokonaniu analizy stanu prawnego spółki, w fazie menadżerskiej następuje podjęcie najważniejszych decyzji w zakresie połączenia, w szczególności uzgodnienie przez organy właścicielskie (zarząd, komplementariuszy lub wspólników) planu połączenia, czyli najbardziej istotnego dokumentu określającego główne zasady realizowanego połączenia. Co istotne w zależności od formy prawnej spółek biorących udział w połączeniu, zastosowanie będą miały różne przepisy KSH, jednak główne założenia połączenia pozostają takie same.
Plan połączenia powinien zawierać co najmniej:
Do planu połączenia dołącza się nadto:
Uzgodniony plan połączenia powinien być ogłoszony nie później niż na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, na którym ma być podjęta uchwała o połączeniu. Plan połączenia należy również zgłosić do właściwego sądu rejestrowego dla łączących się spółek. Co do zasady, plan połączenia powinien zostać poddany badaniu przez biegłego w zakresie poprawności i rzetelności, chyba że wszyscy wspólnicy każdej z łączących się spółek wyrazili zgodę na brak poddania planu połączenia badaniu biegłego (z pewnymi wyjątkami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych). Brak dokonania badania przez biegłego znacznie przyspieszy całą procedurę łączenia się spółek.
Zarządy spółek lub wspólnicy prowadzący sprawy spółki (w zależności od jej formy prawnej) zobowiązane są dwukrotnie zawiadomić wspólników danej spółki o planowanym połączeniu. Pierwszego zawiadomienia dokonuje się, w przypadku łączenia się spółek osobowych – nie później niż na sześć tygodni, a w przypadku spółek kapitałowych – nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały o połączeniu, drugiego zaś w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
Etap właścicielski połączenia zakłada podjęcie przez organy właścicielskie (w zależności od formy prawnej spółek będzie to zgromadzenie wspólników, walne zgromadzenie lub zebranie wspólników) wszystkich łączących się spółek, uchwał w przedmiocie wyrażenia zgody na połączenie. Taka uchwała musi dla swej skuteczności zostać zaprotokołowana przez notariusza.
Po dokonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności, organy zarządcze spółek muszą zgłosić fakt dokonania połączenia we właściwym sądzie rejestrowym składając odpowiedni wniosek, do którego należy załączyć wszystkie wymagane załączniki.
Jak wskazano na wstępie, dniem skutecznego połączenia jest dopiero dzień rejestracji połączenia w KRS. W tym momencie bowiem, spółka przejmująca staje się następcą prawnym spółki lub spółek przejmowanych na zasadach sukcesji generalnej, spółki przejmowane tracą zaś swój byt prawny i winny zostać wykreślone z KRS. Sąd rejestrowy powinien dokonać wykreślenia z urzędu, często jednak spółka przejmowana pomimo iż nie funkcjonuje już w obrocie, dalej widnieje w KRS. Warto wówczas skierować do sądu rejestrowego pismo przypominające o dokonaniu połączenia ergo o konieczności wykreślenia spółki przejętej z KRS.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!