Ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych przewiduje szereg obowiązków jakie ciążą na akcjonariuszach. Podstawowym obowiązkiem jest informowanie Spółki oraz Komisji Nadzoru Finansowego o zmianach w zakresie ilości posiadanych akcji, po osiągnięciu poszczególnych progów
I tak, kto:
jest obowiązany nie później niż w terminie 4 dni roboczych od dnia, w którym dowiedział się o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów zawiadomić o tym KNF oraz spółkę, nie później niż w terminie 4 dni roboczych od dnia. W przypadku zmiany wynikającej z nabycia lub zbycia akcji spółki publicznej w transakcji zawartej na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu obowiązek informacyjny powinien być wykonany nie później niż w terminie 6 dni sesyjnych od dnia zawarcia transakcji.
Obowiązki te akcjonariusz powinien wykonać również wtedy, gdy dotychczas posiadał udział ponad 10% ogólnej liczny głosów i doszło do zmiany, o co najmniej:
W sytuacji natomiast gdy akcjonariusz dotychczas posiadał udział ponad 33% ogólnej liczby głosów, obowiązek informacyjny aktualizuje się gdy doszło do zmiany o co najmniej 1% ogólnej liczby głosów.
Naruszenie obowiązku informacyjnego we wskazanym powyżej zakresie skutkuje brakiem możliwości wykonywania głosu z akcji będących przedmiotem transakcji lub innego zdarzenia prawnego na podstawie, którego Akcjonariusz osiągnął lub przekroczył dany próg głosów.
Akcjonariusz, który przekroczył próg 50% ogólnej liczby głosów nie może wykonywać prawa głosu z wszystkich akcji spółki publicznej, chyba że w terminie 3 miesięcy od przekroczenia tego progu, wyda ogłoszenie do zapisywania się na sprzedaż lub zmianę wszystkich pozostałych akcji tej spółki. Zakaz ten dotyczy także wszystkich akcji spółki publicznej posiadanych przez podmioty zależne od akcjonariusza, a także akcji spółki publicznej posiadanych przez podmioty będące osobami trzecimi.
Obowiązki informacyjne dotyczą również łącznie wszystkich podmiotów, które łączy pisemne lub ustne porozumienie dotyczące:
Ustawa o ofercie publicznej wprowadza również domniemanie takiego istnienia takiego porozumienia w przypadku małżonków, zstępnych, wstępnych.
Nabywając zatem akcje w spółkach publicznych należy pamiętać o wypełnieniu obowiązków informacyjnych, których zaniechanie może spowodować brak możliwości głosowania z części lub nawet ze wszystkich posiadanych akcji.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!