Wielu przedsiębiorców chciałoby zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe wobec Państwa, aby przeznaczyć je na inwestowanie i rozwój firmy. Jednak jak dobrze wiemy nie można po prostu przestać płacić podatków, ponieważ jest to surowo karane. Wobec tego pozostają rozwiązania legalne lub na granicy legalności. Takim sposobem na zminimalizowanie skutków dzielenia się swoim zyskiem ze skarbówką jest optymalizacja podatkowa. W związku z tym co trzeba zrobić, aby była ona w pełni legalna?
Optymalizacja podatkowa to skomplikowana procedura mająca na celu zminimalizowanie zobowiązań podatkowych. Odpowiadając na pytanie czy optymalizacja podatkowa jest legalna trzeba odpowiedzieć „tak”, ponieważ polega ona na wykorzystaniu przepisów Ordynacji Podatkowej i innych ustaw. Określana jest jako legalny mechanizm służący zatrzymaniu funduszy w przedsiębiorstwie, albo po prostu w kieszeni podatnika. Co najważniejsze należy ją odróżnić od unikania podatków, bowiem optymalizacja jest przeprowadzana zawsze w granicach obowiązującego prawa. Ponadto Kodeks Karny i Kodeks Karny Skarbowy nie przewiduje optymalizacji podatkowej jako czyn zabroniony. Może dojść jednak do zbyt agresywnej optymalizacji podatkowej, które w zależności od oceny organów mogą być uznane za oszustwo podatkowe i podlegać stosownym karom.
To zagadnienie najlepiej opisuje Ordynacja Podatkowa. Wskazuje ona, że jest to proceder, który ma służyć osiągnięciu korzyści podatkowej, czyli zminimalizowaniu zobowiązań podatkowych. Jednocześnie konieczne jest, aby było ono niezgodne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, a jej osiągnięcie było jednym z głównych celów jej dokonania, natomiast sposób działania był sztuczny tzn. jeżeli nie zostałby zastosowany przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami, w głównej mierze z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Skutki stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej są wielopoziomowe. Organy mogą uznać, że dana czynność wywołuje takie skutki jakie wywołałaby czynność wykonana prawidłowo. Przy badaniu takich okoliczności organy uwzględniają przede wszystkim zgodny zamiar stron transakcji i cel czynności, ale także analizują i badają zapisy umów i innych dokumentów dotyczących stron transakcji.
Wynikiem uznania czynności za agresywną optymalizację podatkową jest zobowiązanie podmiotu do zapłaty zaniżonego przez niego podatku. Co więcej, w zależności od określonych okoliczności stosowanie mechanizmów niedozwolonych może być uznane za kilka przestępstw skarbowych:
Przykłady, czy też metody optymalizacji podatkowej są bardzo liczne. Tak naprawdę można powiedzieć, że ogranicza je tylko przepis prawa. Dopóki działanie jest legalne możemy dowolnie stosować optymalizację podatkową. Dużą rolę odgrywa kreatywność w używaniu mechanizmów dozwolonych przez prawo w celu zmniejszenia należnych wobec Skarbu Państwa podatków. Do najpopularniejszych metod możemy zaliczyć:
Najistotniejsze w stosowaniu optymalizacji podatkowej jest dokładne rozpatrzenie i przemyślenie jak największej liczby możliwości i ryzyk z tym związanych, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Nie powinno się podchodzić do tego typu tematu bez specjalistycznej wiedzy, dlatego rozsądnie jest skontaktować się doradcami podatkowymi i prawnikami, którzy pomogą we wszystkich aspektach związanych z optymalizacją podatkową.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!