Pakiet zmian podatkowych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. przewiduje obniżkę z 15% do 12% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla szeregu usług związanych z IT m.in. usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Spowodowany tą zmianą i dostrzegalny już spadek zainteresowania IP BOX’em może skutkować zmianą podejścia KIS w zakresie rozpatrywanych wniosków o interpretację dotyczących tej ulgi.
Przedmiotowa kwestia był już opisywana na naszym blogu w artykule pod tytułem „Ulga IP BOX. Dyrektor KIS jednak odpowie na pytania dotyczące działalności badawczo-rozwojowej”. Po bardziej szczegółową informację w tym zakresie odsyłamy zatem do tego artykułu.
Niemniej dla zarysowania kontekstu wskazać należy, że dotychczasowy problem w zakresie interpretacji dot. IP BOX polegał na niezgodnym z prawem uchylaniu się Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od oceny i odpowiedzi na pytanie, czy działalność zainteresowanego uzyskaniem interpretacji stanowi działalność badawczo-rozwojową. Polemika z organem w tym zakresie, bez jednoznacznego potwierdzenie tego faktu, kończyła się odmową wydania interpretacji.
Źródło problemu nie ma oparcia w przepisach prawa, co wielokrotnie podkreślały już sądy administracyjne. W związku z tym wydaje się, że KIS widząc duże zainteresowanie podatników korzystaniem z IP BOX (co przejawia się wręcz „zalaniem” KIS wnioskami o interpretację dotyczącymi tej ulgi), do serca wzięła sobie zasadę fiskalizmu (przedstawiciele zawodów IT uprawnieni do ulgi są jedną z lepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce).
W efekcie naganna praktyka KIS zapewne mogła przełożyć się na ostudzenie zapału podatników do aplikowania o interpretacje w zakresie IP BOX. Sytuację natomiast jak się wydaje spotęgowały korzystne zmiany stawki ryczałtu dla przychodów z niektórych usług IT wynikające z Polskiego ładu.
Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. Polskim ładem zmniejszeniu z 15% do 12% uległa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych m.in. dla usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przedmiotowa zmiana spowodowała duże zainteresowanie opodatkowaniem w tej formie, bowiem oprócz obniżonej stawki podatku i znaczącego uproszczenia rozliczeń, ryczałt oferuje również mniejsze obciążenie składką zdrowotną (np. w porównaniu do podatku liniowego).
Warto przy tym pamiętać, że opodatkowanie ryczałtem uniemożliwia korzystanie z ulgi IP BOX.
Odpowiedź na to pytanie jest niestety bardzo trudna. Niemniej nasze doświadczenia w nowym roku wskazują, że taki scenariusz jest możliwy. W pierwszej otrzymanej przez Kancelarię po 1 stycznia 2022 r. interpretacji dot. IP BOX Dyrektor KIS potwierdził prawo klienta do stosowania ulgi IP BOX, jednocześnie odpowiadając w interpretacji na pytanie o działalność badawczo-rozwojową i przedstawiając własną ocenę w zakresie pytania (sygn. 0114-KDIP2-2.4011.181.2021.2.AS/IN), co dotychczas było bardzo problematyczne.
Podobne podejście można zaobserwować również w innych wydanych po 1 stycznia 2022 r. interpretacjach indywidualnych np. 0112-KDIL2-2.4011.947.2021.2.MW, 0111-KDWB.4011.202.2021.2.BB, 0112-KDIL2-2.4011.848.2021.2.MM.
Trudno ocenić czy przedmiotowe rozstrzygnięcia wynikają z określonej praktyki funkcjonującej w poszczególnych delegaturach KIS, czy stanowią zapowiedź generalnej zmiany dotychczasowej niekorzystnej praktyki KIS w związku z jak się wydaje zmniejszeniem zainteresowania IP BOX’em i nieustającą krytyką tej praktyki przez sądy administracyjne. Odpowiedź na to pytanie zapewne poznamy w najbliższym czasie po analizie praktyki interpretacyjnej KIS po 1 stycznia 2022.