Likwidacja spółki prawa handlowego jest etapem, który obejmuje czas pomiędzy powstaniem przyczyny rozwiązania spółki a wykreśleniem spółki z rejestru przedsiębiorców. Celem likwidacji spółki jest zatem zakończenie jej bytu prawnego. Czy zatem spółka będąca w likwidacji może ogłosić upadłość?
W związku z likwidacją spółki prawa handlowego reprezentowanie spółki powierzona jest likwidatorom. W trakcie likwidacji zobowiązani są oni do zakończenia interesów bieżących spółki, ściągnięcia wierzytelności, wypełnienia zobowiązań i upłynnienia majątku spółki. Ostateczne rozstrzygnięcie spraw bieżących spółki wiąże się z zakończeniem istniejących stosunków prawnych z innymi podmiotami poprzez ich rozwiązanie lub wypowiedzenie. Likwidatorzy mają obowiązek doprowadzenia do zakończenia bieżących interesów spółki.
Z aktywów spółki w pierwszej kolejności reguluje się zobowiązania wymagalne oraz rezerwuje się odpowiednie sumy na uregulowanie zobowiązań, które są niespłacalne lub budzą spory. W związku z tym likwidatorzy mają obowiązek uregulować bezsporne długi spółki, które już się należą, oraz zarezerwować środki na spłatę pozostałych zobowiązań przed podziałem majątku spółki między wspólników.
Jak z powyższego wynika likwidatorzy są zobowiązani do spłat zobowiązań oraz zabezpieczenia środków na wierzytelności sporne, a co za tym idzie likwidacja jest dedykowana dla podmiotów, których majątek starcza na uregulowanie zobowiązań.
Upadłość ogłasza się, gdy dłużnik staje się niewypłacalny. Dłużnik jest natomiast niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Osoby uprawnione do reprezentacji mają 30-dniowy termin na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości od chwili zaistnienia niewypłacalności. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Ponadto spółka jest niewypłacalna także wtedy, gdy jej zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Celem postępowania upadłościowego jest zatem równomierne – zgodne z przepisami – zaspokojenie wierzycieli, w przypadku gdy majątek spółki nie wystarcza do spłacenia wszystkich długów.
W przypadku, zatem gdy w trakcie likwidacji spółki zaistnieje stan niewypłacalności, spółka zobowiązana jest do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić:
Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości należy do każdej z osób uprawnionych do reprezentacji, a zatem także likwidatorów. Jest to nie tylko prawo, ale i obowiązek osób, którym powierzono reprezentowanie spółki.
Potrzebujesz pomocy w postępowaniu upadłościowym? Skontaktuj się z kancelarią HWW.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!