Postępowanie podatkowe jest sformalizowaną procedurą prowadzoną przez organy podatkowe w celu ustalenia, określenia lub zweryfikowania wywiązywania się przez podatnika z jego ustawowych obowiązków podatkowych. W toku czynności organy podatkowe mają za zadanie zebrać, przeanalizować oraz ocenić dowody związane z daną sprawą, a także wydać rozstrzygnięcie (najczęściej w formie decyzji podatkowej) na podstawie zgromadzonych informacji. Chociaż przepisy wskazują terminy w jakich możemy się spodziewać załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym, wprowadzają także możliwość przedłużenia postępowania przez organy podatkowe, w szczególności w przypadku spraw o dużym stopniu skomplikowania.
Postępowanie podatkowe jest niejako szczególnym rodzaj postępowania administracyjnego, który charakteryzuje wysoki poziom formalizmu. Jest to tryb władczej, publicznoprawnej, jednostronnej konkretyzacji oraz kształtowania sytuacji prawno-podatkowej podmiotu. Celem postępowania jest dążenie do ustalenia istnienia określonego stanu faktycznego i rozstrzygnięcie sprawy poprzez wydanie decyzji, w czym przejawia się merytoryczny charakter tej procedury. W postępowaniu podatkowym realizują się normy wynikające z przepisów materialnego prawa podatkowego
Postępowanie podatkowe jest częścią systemu procedur weryfikacyjnych, mającą na celu zapewnienie, że podatnicy przestrzegają przepisów prawa podatkowego i dokonują rozliczeń należności publicznoprawnych w sposób prawidłowy. Główne etapy postępowania podatkowego to:
Czas trwania postępowania podatkowego może znacznie się różnić w zależności od jego skomplikowania, złożoności sprawy oraz stopnia współpracy podatnika z organami podatkowymi. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że:
Jednakże, jeżeli organ podatkowy nie jest w stanie zakończyć postępowania w przewidzianym terminie, jest zobowiązany poinformować podatnika o powodach opóźnienia oraz wskazać nowy termin zakończenia postępowania. W praktyce, postępowania podatkowe mogą trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, zwłaszcza jeśli sprawa jest skomplikowana lub podatnik odwołuje się od decyzji. Co do zasady jednak nie dłużej niż do upływu okresu przedawnienia chyba, że zajdą okoliczności skutkujące brakiem rozpoczęcia, zawieszeniem albo przerwaniem biegu przedawnienia.
W ostatnim czasie częste stało się wszczynanie przez organy podatkowe postępowań karno-skarbowych, często wyłącznie w celu zawieszenia biegu przedawnienia. W wielu przypadkach postępowanie to miało charakter instrumentalny, tj. było wszczynane wyłącznie w celu uniknięcia przedawnienia zobowiązania podatkowego. Jednakże taka praktyka została, słusznie, skrytykowana przez sądy administracyjne, które nierzadko sięgały także po możliwość wydania rozstrzygnięcia, w którym oprócz uchylenia decyzji umarzały postępowanie w sprawie, tym samym niwelując wszystkie skutki wynikające z decyzji podatkowych, a także pozbawiając organy podatkowe możliwości dalszego zajmowania się daną sprawą.
Jednakże, należy mieć na uwadze, że nie każde postępowanie karno-skarbowe musi mieć instrumentalny charakter i należy zawsze zwrócić uwagę na podejmowanie przez organy podatkowe czynności w ramach tej procedury, gdyż aktywność w działaniu organu uniemożliwi nam podniesienie zarzutu instrumentalnego wszczęcia postępowania karno-skarbowego.
Postępowanie podatkowe jest kluczowym elementem systemu podatkowego, służącym do weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych oraz zapewnienia, że podatnicy wypełniają swoje obowiązki zgodnie z przepisami. Czas trwania tego procesu może być zróżnicowany i należy wziąć pod uwagę, że istnieją uzasadnione powody do przedłużenia terminu prowadzenia sprawy, wówczas należy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać zakończenia sprawy. W razie wątpliwości co do decyzji podatkowej, podatnik ma prawo do odwołania się, co może wpłynąć na wydłużenie całego procesu, jednakże czasem może doprowadzić do zmiany zapadłego rozstrzygnięcia. W każdym przypadku należy jednak pamiętać, aby nie być jedynie biernym uczestnikiem postępowania, a aktywnie uczestniczyć i współpracować z organami podatkowymi, aby zadbać o ochronę własnego interesu.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!