Na potrzeby tej ustawy zostały szczegółowo opisane konkretne przypadki kiedy mamy do czynienia z niewypłacalnością. Może się więc okazać, że spółka będąca w likwidacji nie kwalifikuje się do przewidzianych tam przypadków. Jak wskazuje się w piśmiennictwie „Katalog przesłanek niewypłacalności ma charakter zamknięty – inne okoliczności poza wskazanymi w powołanych wyżej przepisach nie dają podstaw do zaspokajania roszczeń pracowniczych z FGŚP, nawet jeżeli są rodzajowo zbliżone i towarzyszy im brak środków na wypłatę wynagrodzeń pracowników” (M. Latos-Miłkowska, 12.3. PRZESŁANKI NIEWYPŁACALNOŚCI PRACODAWCY [w:] System Prawa Pracy. Tom III. Indywidualne prawo pracy. Część szczegółowa., red. K. W. Baran, M. Gersdorf, K. Rączka, Warszawa 2021.)
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Dochodzi jeszcze kwestia związana z katalogiem zaspokajanych przez Fundusz roszczeń pracowniczych, który został szczegółowo opisany w art. 12 Ustawy. Jako przykład można wskazać roszczenie o wypłacenie wynagrodzenia pracowniczego, jednakże dotyczy to wynagrodzenia za okres nie dłuższy niż 3 miesiące bezpośrednio poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.
Inną opcją jest zastosowanie art. 12a Ustawy, na podstawie, którego pracownik może złożyć wniosek do Marszałka województwa o wypłatę zaliczki na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń z powodu braku środków finansowych w związku z faktycznym zaprzestaniem działalności przez pracodawcę. Wysokość zaliczki stanowi kwotę niezaspokojonych roszczeń, o których mowa w art. 12 ust. 2 (m.in. niezaspokojone roszczenia główne z tytułu wynagrodzenia za pracę), nie wyższą jednak niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wypłatę zaliczki. Art. 12a ust. 2 określa przesłanki, które trzeba spełnić łącznie, aby doszło do faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę:
- pracodawca nie prowadził działalności gospodarczej i nie uzyskiwał z tego tytułu przychodów, z wyłączeniem zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ujawnionej we właściwych rejestrach albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- pracodawca nie przebywał w siedzibie albo w miejscach wykonywania działalności pomimo wpisu we właściwych rejestrach albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub siedziba pracodawcy została z urzędu wykreślona z właściwych rejestrów;
- pracodawca nie realizował wobec pracowników, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organów podatkowych i rejestrowych obowiązków związanych z uprawnieniami pracowniczymi wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów;
-w okresie trwającym dłużej niż 2 miesiące.
Inną istotną korzyścią dla pracowników jest możliwość starania się o wypłatę odpraw pieniężnych przy dokonywaniu zwolnień grupowych jeżeli okaże się, że spółka nie ma środków na ich wypłatę, z FGŚP (zgodnie z art. 12 ust. 2 lit. d Ustawy).
Chcesz dowiedzieć się jak otrzymać świadczenie z FGŚP? A może po prostu interesują Cię zagadnienia takie jak Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? W takim wypadku skorzystaj z usług Kancelarii HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy.