Czy rozwiązanie spółki jawnej bez likwidacji jest możliwe?
Co do zasady do rozwiązania spółki jawnej niezbędne jest przeprowadzenie jej likwidacji. Proces likwidacyjny polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, zmierzających do upłynnienia majątku spółki. Jednakże wspólnicy spółki mogą ominąć długotrwały i sformalizowany proces likwidacji na mocy art. 67 § 1 k.s.h., zgodnie z którym wspólnicy mogą uzgodnić inny sposób zakończenia działalności spółki.
Okolicznościami, z jakimi ustawodawca wiąże skutek w postaci rozwiązania spółki jawnej, są te wskazane w art. 58 § 1 k.s.h., czyli:
W art. 67 § 1 k.s.h. ustawodawca wskazał, że w przypadkach wskazanych powyżej należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.
Postępowanie likwidacyjne polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki. W tym celu likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności i wypełnić zobowiązania ciążące na Spółce. Powyższe ma co do zasady doprowadzić do zbycia majątku spółki.
Wspólnicy mogą ustalić inne zasady doprowadzenia do zakończenia bytu spółki aniżeli przeprowadzenie likwidacji.
Uzgodnienia wspólników w zakresie sposobu zakończenia działalności spółki mogą zostać uwzględnione w umowie spółki. Jednak w sytuacji, w której umowa spółki przewiduje postępowanie likwidacyjne jako jedyną opcję rozwiązania spółki, należy w pierwszej kolejności dokonać zmiany umowy spółki, aby potem móc rozwiązać spółkę bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
Przyjęcie odstąpienia od przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego powinno się odbyć poprzez uzgodnienie między wspólnikami innego sposobu zakończenia działalności spółki jawnej. Ten inny sposób ma polegać na porozumieniu się między innymi co do podziału majątku, sposobu zaspokojenia i zabezpieczenia majątku oraz zasad odpowiedzialności za część zobowiązań.
Wspólnicy spółki mogą dokonać podziału majątku jeszcze przed rozwiązaniem spółki. Podział może zostać przeprowadzony w sposób dowolny. Pamiętać należy jedynie o zachowaniu stosownej formy czynności prawnych wymaganych ustawowo np. przy przeniesieniu nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego.
Wspólnicy mogą zatem w różny sposób zakończyć działalność spółki jawnej. Z uwagi na okoliczność, że ustawodawca nie uregulował problematyki sukcesji praw spółki jawnej w przypadku innego sposobu zakończenia jej działalności, to na wspólnikach ciąży obowiązek określenia sposobu i przebiegu rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji.
Jeżeli wszystkie powyżej wskazane kroki zostały spełnione, wspólnicy spółki mogą przejść do jej rozwiązania. W tym celu konieczne jest podjęcie jednomyślnej uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania likwidacji. Po zaistnieniu przyczyny rozwiązania spółki jawnej i podjęcia jednomyślnej uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, celem definitywnego wykreślenia spółki jawnej z rejestru, należy złożyć stosowny wniosek do KRS.
Zakończenie działalności spółki jawnej może wynikać z wielu powodów. Zasadniczo, niezależnie od przyczyny, wspólnicy powinni przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Ustawodawca jednak przewidział możliwość rozwiązania spółki bez likwidacji, pod warunkiem że taka opcja została zawarta w umowie spółki. W takiej sytuacji wspólnicy mogą podjąć jednogłośną uchwałę, na podstawie której możliwe jest złożenie wniosku do KRS o wykreślenie spółki z rejestru, bez konieczności przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!