Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać pojęcia fotowoltaiki, jest ona bowiem na ustach wielu od lat. Większość z nas słyszała również o korzyściach jakie niesie jej montaż i wygodzie w posiadaniu. Jednak w jaki sposób montaż paneli fotowoltaicznych, którego koszt jednak mały nie jest, można przekształcić w swój zysk?
Panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i zmieniają ją wytwarzając energię elektryczną. Taki system PV umożliwia przy tym generowanie nadwyżek prądu. W zależności od potrzeb i rozmiaru gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa dla jakiego są przeznaczone, ilość tych paneli, a więc i ilość wytwarzanej energii elektrycznej będzie wyglądała inaczej. Nadwyżkę energii można odsprzedać do sieci bądź skorzystać z niej później.
Sprzedaż nadwyżki z fotowoltaiki, czyli energii, której nie jesteśmy w stanie wykorzystać na własne potrzeby, może realizować zarówno osoba fizyczna, która wykorzystuje wyprodukowaną energię z posiadanej instalacji PV dla celów własnych prowadzenia gospodarstwa domowego, jak też przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne dysponujące systemem PV.
Instalacje PV dzielimy na:
Rozliczanie nadwyżki wyprodukowanej energii przez prosumentów, rolników, czy przedsiębiorców może odbywać się na kilka sposobów w zależności od statusu tego podmiotu oraz rozmiarów instalacji. W przypadku prosumentów co do zasady możemy mówić o rozliczeniu w systemie ilościowym (net-metering) lub wartościowym (net-billing). Net-metering dotyczy jednak użytkowników, którzy zamontowali panele fotowoltaiczne przed kwietniem 2022 r. Metoda ta polega na swego rodzaju oddaniu nadwyżki prądu w formie kWh w depozyt przedsiębiorstwu energetycznemu, do jakiego system PV jest podłączony, z której można odzyskać następnie ok. 70-80 proc. energii, przy potrąceniu pozostałej części na rzecz tego przedsiębiorstwa.
Net-billing z kolei jest formą sprzedaży nadwyżki energii wyprodukowanej z fotowoltaiki na podstawie ustalonych giełdowo cen, w związku z czym, są one takie same niezależnie od przedsiębiorstwa energetycznego i które mogą się dynamicznie zmieniać. Sprzedaż prądu następuje na bieżąco po aktualnej na ten moment cenie. Uzyskane ze sprzedaży środki lokowane są na specjalnym indywidualnym koncie użytkownika. Jeżeli następnie zapotrzebowanie na prąd okaże się większe (chociażby z uwagi na sezon zimowy) użytkownik może ponownie zakupić energię po cenach z dnia jej zakupu, do czego służą właśnie środki z dedykowanego konta.
Przez prosumenta, zgodnie z definicją wskazaną w ustawie o odnawialnych źródłach energii, uznajemy odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu jego przeważającej działalności gospodarczej. Ogólnie rzecz ujmując, jest to osoba, która zużywa prąd i go wytwarza. Warto nadmienić, iż od lipca 2024 r. wchodzi nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, gdzie do grona prosumentów dołączy również prosument wirtualny energii odnawialnej. Taki podmiot będzie uprawniony do czerpania korzyści z energii wyprodukowanej w systemach fotowoltaicznych w drodze nabycia praw do części energii wyprodukowanej w instalacji PV zainstalowanej poza miejscem jego zamieszkania. Zapewni to możliwość, np. mieszkańcom bloków lub segmentów korzystania i pobierania prądu z fotowoltaiki.
Do pozostałych form sprzedaży nadwyżki prądu z fotowoltaiki należy również możliwość skorzystania z systemu aukcyjnego, zakup energii przez sprzedawcę zobowiązanego, czy też sprzedaż na rynek z pomocą umów PPA.
Nie tylko prosumenci jednak mają możliwość sprzedaży energii wyprodukowanej w instalacjach PV. Uprawnienie to dotyczy również firm lub gospodarstw rolnych.
Zainteresowane i spełniające wymagania ustawowe i regulaminowe podmioty, mogą skorzystać z systemu aukcyjnego składając ofertę Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Wygrana aukcja oznacza otrzymywanie przez okres nie dłuższy niż 15 lat stałej kwotę za wyprodukowaną nadwyżkę energii, jednak trzeba mieć na uwadze, że konieczne jest odprowadzenie określonej ilości zadeklarowanej energii, zaś jej produkcja musi rozpocząć się w zakreślonym terminie licząc od chwili zamknięcia aukcji. Powołano przy tym również instytucję Zarządcy Rozliczeń, którego zadaniem jest rozliczanie różnicy w cenach, tak by zachować stałość w otrzymywanych przez wygrany podmiot przychodach.
W przypadku mikro i małych instalacji mogą one skorzystać ze sprzedaży nadwyżki prądu do sprzedawcy zobowiązanego. Jego celem i jednocześnie obowiązkiem jest zakup nadwyżek energii, tak by ograniczyć zastój rynku zbytu.
Rozwiązaniem może być również umowa PPA (ang. Power Purchase Agreement), czyli umowa o charakterze cywilnoprawnym na sprzedaż nadwyżek energii przez wytwórcę zawierana pomiędzy wytwórcą energii z instalacji OZE, a nabywcą energii. Z reguły jest ona zawierana na dłuższy okres czasu i powinna określać istotne zasady współpracy stron, pozwalające na bezproblemowe wywiązywanie się przez obie stron ze swoich zobowiązań, takie jak chociażby ilość sprzedawanej energii, stawki, terminy dostaw.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!