Sprawozdanie z działalności spółki stanowi podsumowanie jej działalności w danym roku obrotowym. Wskazuje się w nim informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej spółki, ocenę uzyskiwanych efektów, czynniki ryzyka, opis zagrożeń, a także m.in. informacje o zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jej przewidywanym rozwoju, ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju, a także, co istotne z punktu widzenia konieczności składania sprawozdania – informacje o udziałach własnych.
Co do zasady, zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości, składanie sprawozdań z działalności spółki dotyczy:
Tak więc, przykładowo, jeżeli w spółce komandytowej mamy jednego komplementariusza będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością – powinien on sporządzić sprawozdanie z działalności jednostki. Jeżeli jednak jednym z komplementariuszy spółki jest osoba fizyczna – obowiązek ten nie występuje.
Zgodnie jednak z dalszymi postanowieniami wyżej wskazanego przepisu, jednostka mikro, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki (czyli spełniającą warunki wskazane wyżej) może nie sporządzać sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, lub jeżeli przedstawi informacje uzupełniające do bilansu, wskaże informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych.
Podobnie jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności jednostki, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem wskazania informacji dotyczących nabycia udziałów własnych.
Jednostki mikro i małe definiowane są w ustawie o rachunkowości. Są to m.in. jednostki, które:
Jeżeli w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego lub informacji uzupełniającej do bilansu jest wskazane, że Spółka w danym roku obrotowym nie nabyła udziałów własnych, można odstąpić od sporządzania i składania sprawozdania z działalności Spółki. Jeżeli natomiast informacja taka nie została ujęta w dokumentach, takie sprawozdanie powinno zostać przygotowane.
Sprawozdanie z działalności jednostki (spółki) sporządza, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym za dany rok obrotowy, kierownik jednostki. Kierownikiem jednostki, w zależności od formy prawnej spółki jest:
Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz zarządcę sukcesyjnego.
Sprawozdanie z działalności spółki powinno zostać zatwierdzone na zebraniu bądź zgromadzeniu spółki, na którym dokonuje się jednocześnie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium członkom jej organów oraz ustalenia sposobu podziału zysku lub pokrycia straty. Jeżeli spółka, o której mowa w art. 49 ustawy o rachunkowości nie ma obowiązku sporządzania tego sprawozdania z uwagi na wskazane wyłączenia, organ zatwierdzający może podjąć uchwałę w przedmiocie odstąpienia od sporządzania sprawozdania z działalności jednostki. Należy pamiętać, iż każdorazowo w danym roku obrotowym należy dokonać analizy, czy przedmiotowe sprawozdanie należy sporządzić.
Złożenie sprawozdania z działalności odbywa się równocześnie ze składaniem sprawozdania finansowego i uchwał zatwierdzających – do Repozytorium Dokumentów Finansowych. Format dokumentu może być dowolny, tj. może on zostać sporządzony w formacie XML, DOC, DOCX, PDF lub innym. Sprawozdanie z działalności powinno zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przez cały Zarząd lub wspólników ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Brak złożenia sprawozdania z działalności spółki, w sytuacji, gdy było to obligatoryjne, może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności. Jak stanowią przepisy ustawy o rachunkowości – kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, […] we właściwym rejestrze sądowym, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w temacie sprawozdania z działalności spółki lub innym, Kancelaria HWW Hewelt Wojnowski Lindner i Wspólnicy jest do Twojej dyspozycji.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!