Tzw. Estoński CIT to nowoczesny model opodatkowania, który stawia na uproszczone rozliczenia i wsparcie rozwoju przedsiębiorstw. Główną zasadą jest brak konieczności płacenia podatku dochodowego do momentu wypłaty zysku, co pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa.
1.Odroczone opodatkowanie wypłacanych zysków:
Podatek jest naliczany dopiero w chwili dystrybucji zysku, np. w formie dywidendy. Oznacza to, że zyski reinwestowane w działalność nie podlegają opodatkowaniu, co sprzyja akumulacji kapitału i rozwojowi spółki
2. Niższe stawki podatkowe:
3. Minimalizacja obowiązków administracyjnych:
Estoński CIT eliminuje potrzebę prowadzenia odrębnej rachunkowości podatkowej. Spółka działa w oparciu o przepisy dotyczące rachunkowości, co pozwala na oszczędność czasu i redukcję kosztów administracyjnych.
4. Poprawa płynności finansowej:
Brak konieczności płacenia zaliczek na podatek pozwala na utrzymanie większych środków w firmie, które mogą być przeznaczone na bieżące wydatki operacyjne lub inwestycje.
Firmy, które chcą skorzystać z tego modelu opodatkowania, muszą spełnić następujące kryteria:
Ponad 50% przychodów musi pochodzić z działalności operacyjnej, a nie z działalności pasywnej, jak wierzytelności, odsetki i pożytki od wszelkiego rodzaju pożyczek, części odsetkowej raty leasingowej, poręczenia i gwarancje, prawa autorskie lub prawa własności przemysłowej (w tym z tytułu zbycia tych praw), z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma
Spółki akcyjne, spółki z o.o., proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne.
Wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a spółka nie może posiadać udziałów w innych podmiotach.
Minimum trzech pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub na podstawie umów cywilnoprawnych (w tym przypadku ma zastosowanie dodatkowe kryterium wysokości wypłacanego wynagrodzenia, które musi wynosić co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę). Przy czym do w/w limitu nie wlicza się udziałowców, akcjonariuszy ani wspólników spółki.
Podatnik nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości.
Warunkiem formalnym skorzystania z estońskiego CIT jest złożenie zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Co istotne, istnieje także szereg podmiotów, którym wyłączono możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania, jak np. przedsiębiorstwa finansowe, instytucje pożyczkowe, korzystający ze zwolnień strefowych w CIT, postawieni w stan upadłości czy likwidacji oraz podatnicy powstali wskutek różnego rodzaju przekształceń i reorganizacji (np. połączenia, podziały, aporty – w tym przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa), a także brali udział w takich działaniach.
Estoński CIT to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców planujących reinwestować zyski i rozwijać działalność. Dzięki uproszczonym zasadom, niższym stawkom podatkowym i wsparciu płynności finansowej, model ten może być optymalną formą opodatkowania, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Decyzja o przejściu na estoński CIT powinna jednak być poprzedzona analizą indywidualnych potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie? Napisz do nas!